ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի հրաժարական ներկայացնելուն եւ ողջունելի համարել այդ քայլը:
«Պարոն Մանուկյանի որոշումը ողջունելի է, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ նա մեր քաղաքական դաշտի ամենափորձառու գործիչներից է և, վստահաբար, ասելիք ունի քաղաքական կյանքում:
Եվ ի դեպ, հենց քաղաքական չեզոքության պահանջի խախտումն էր, ինչն ինձ ստիպել էր հանդես գալ Վազգեն Մանուկյանի հրաժարականի պահանջով:
Վազգեն Մանուկյանի հրաժարականը, սակայն, պետք է մեզ համար ահազանգ լինի՝ խորհելու համար Հանրային խորհրդի գործունեության արդյունավետության և, եթե հարկ լինի, այդ մարմնի գործունեության նպատակահարմարության մասին ընդհանրապես:
Մենք, ըստ էության, այսօր կանգնած ենք երկընտրանքի առաջ՝ կամ Հանրային խորհուրդը դարձնել իսկապես կենսունակ ու արդյունավետ գործող, հանրության և իշխանության մեջ կամրջող դեր ունեցող կառույց, կամ մտածենք սահմանադրական փոփոխությունների ճանապարհով այդ ինստիտուտն ընդհանրապես վերացնելու մասին:
Գոյության իրավունք ունի այն վարկածը, որ Հանրային խորհրդի անարդյունավետ գործունեության պատճառը նրա ղեկավարն էր՝ իր քաղաքական դիրքորոշմամբ ու հայացքներով: Եվ եթե դա այդպես է, նշանակում է՝ մենք պետք է մտածենք իրապես քաղաքականապես չեզոք Հանրային խորհրդի ղեկավար ունենալու մասին, որը կկարողանա ապահովել այդ կառույցի արդյունավետ գործունեությունը:
Գոյության իրավունք ունի նաև այն տեսակետը, որ լեգիտիմ իշխանության պայմաններում, ինչպիսին է գործող իշխանությունը, Հանրային խորհուրդը՝ որպես մարմին, ավելորդ է, քանի որ իշխանությունը՝ ժողովրդավարական բոլոր ինստիտուտներով ու կառուցակարգերով, ներկայացնում է հանրային պահանջները:
Սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ մենք Հանրային խորհրդի գործունեության նպատակահարմարության հարցը պետք է բերենք քաղաքական օրակարգ և շահագրգիռ քննարկումների միջոցով որոշում կայացնենք: Այս հարցի հետ կապված պետք է իրենց կարծիքն արտահայտեն ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերը, երկրի քաղաքական ղեկավարությունը, մտավորականները:
Այդ քննարկումների շարքը կարելի է սկսել խորհրդարանից՝ լսումների կամ որևէ այլ ձևաչափով խնդիրը քննարկելու և բոլոր գործոնների հաշվառմամբ վերջնական որոշում կայացնելու համար»:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՎարժական հավաքի ընթացքում լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած պահեստազորայինները պարգևատրվել են. լուսանկարներ