Այսօրվանից սկսած Գյումրու նոր ավտոմաքսատունը փուլ առ փուլ շահագործման կհանձնվի: Փուլ առ փուլ, քանի որ ամբողջական կառույցը դեռ պատրաստ չէ: Իրականացվող շինարարական աշխատանքներին զուգահեռ նոր մաքսատանն էլ հենց կիրականացվի մաքսազերծման գործընթացը: Առաջին օրը բացված մաքսատունն աշխատանքային առաջին ժամերին արդեն սահմանը հատած եւ Գյումրի հասած 100 մեքենա էր մաքսազերծել: Այսօրվանից սկսած, այսինքն նոյեմբերի 18-ից, սահմանը հատած ավտոքարշակներով մեքենաները ևս կմաքսազերծվեն Գյումրու նոր մաքսատանը: «Սահմանը հատած ավտոքարշակներով մեքենաները տեղափոխվելու են այս տարածք, բայց դեռ տեղ չեն հասել, ինձ թվում է վաղն առաջին ավտոքարշակն այստեղ կլինի: Ավտոքարշակներին ամբողջովին սպասարկելուն պատրաստ ենք, դրանք ձեւակերպող 12 տեսուչ կա Գյումրիում: Այն պահին, երբ հավելյալ գործառույթ կտեղափոխենք այստեղ, աշխատակիցների թիվն էլ կավելացնենք: Մենք կադրային ռեսուրսի առումով ամբողջովին պատրաստ ենք եւ ինչպես հայտարարել ենք, նոյեմբերի 25-ից ամեն ինչ փորձելու ենք անել, որ բեռնարկղերով եկած մեքենաներն էլ կարողանանք այստեղ սպասարկել: Բեռնարկղերով սահմանը հատած մեքենաները միակն են, որ մնացել են այսօր Երեւանում: Այսինքն, այն պահից, երբ որ բեռնարկղերով մեքենաներն էլ կտեղափոխենք այստեղ , իսկ դա կլինի մոտ ապագայում, կարող ենք հայտարարել, որ արդեն մաքսազերծման գործընթացը տեղափոխեցինք Գյումրի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց մաքսային ծառայության գնդապետ, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը:
Նորագավիթի մաքսատունը դեռ շարունակում է գործել: Այն հավանաբար մինչեւ տարեվերջ չի դադարեցնի աշխատանքը, քանի որ այն մեքենաները, որոնք ի սկզբանե ուղղորդված են եղել Երեւան եւ արդեն տեղում են, պետք է այնտեղ էլ մաքսազերծվեն: Այս պահին ՀՀ մաքսակետերում օրական 1000 ավտոմեքենա է սպասարկվում, քարշակներով մտնում է մոտ 250-ից 300 մեքենա, բեռնարկղերով մեքենաների թիվն օրական մոտ 200 է: Այդ ամբողջ ծավալն, ըստ ՊԵԿ նախագահի տեղակալի, հնարավոր կլինի առաջիկայում Գյումրիում սպասարկել:
Խոսակցություններ կան, որ քաղաքացիներ կան, որոնք որոշ դեպքերում 500 մեքենա են բերում մաքսազերծման: Եվ միայն այդ մեկ անձն է սպասարկվում ողջ օրը: Կա՞ նման խնդիր: Ներսիսյանն ասաց՝ ոչ. «Կան քաղաքացիներ, որոնք բերում են 100-ից ավելի մեքենա, բայց դրանք հո մի օրում չեն գալիս, լինում է, որ մեկ հոգի 5-6 մեքենա մաքսազերծի, բայց ոչ թե 500»:
Գյումրիում խոսակցություններ կան նաեւ, որ մեքենայի հերթերը վաճառվում են: Այսինքն հերթ պահող մի քանի քաղաքացիներ իրենց հերթերը բավական բարձր գումարով վաճառում են ավելի հեռվում կանգնած մեքենաների վարորդներին: Նրանց, ովքեր ցանկություն չունեն Գյումրիում գիշերելու եւ ուզում են մինչեւ ժամը 18:00-ն գործարքն ավարտել: ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանն ասաց՝ ՊԵԿ-ն այդ մասին լսել է, որոշակի քայլեր ձեռնարկվել են ոստիկանության հետ համագործակցելու առումով. «Մենք էլ ենք տիրապետում նման տեղեկությունների, մեզ էլ են դրանք հասել, բայց այդ ամենը կատարվում է փողոցում, մաքսատան տարածքից դուրս: Մենք համագործակցում ենք ոստիկանության հետ, եթե չեմ սխալվում մի քանի քաղաքացի արդեն հրավիրվել է ոստիկանություն»:
ՊԵԿ-ն այս պահին նախատեսում է ՀՀ-ում ունենալ Արտաքին տնտեսական գործունեության երկու կենտրոն՝ հյուսիսում՝ Գյումրիում եւ հարավում՝ Գորիս-Սիսիան հատվածում: ՊԵԿ նախագահի տեղակալն ասաց գուցե եւ երրորդի մասին էլ մտածեն: