Վերջին երկու ամսում հանրապետությունում հավաքվել է ավտոմեքենաների շուրջ 11 հազար հնամաշ թափք: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մաքրենք Հայաստանը աղբից»,- հավելել է նա եւ տեսանյութ հրապարակել:
Տեսանյութում նշվում է, որ հնամաշ մետաղի ջարդոնի վերջին հանգրվանը Չարենցավանի պողպատի ձուլարանն է: Լքված մեքենաներն այնքան շատ են, որ միայն Նոր Երզնկայից մեկ օրվա ընթացքում արդեն 11 թափք են հավաքել, դեռ այդքան էլ կհավաքեն:
Մետաղի ջարդոնի վերամշակմամբ զբաղվող ընկերություններից մեկի ներկայացուցիչ Կամո Հարությունյանը նշել է, որ ջարդոնները տարիներով ճանապարհներին նետված են, բայց երբ ուզում են հավաքել, տերը հայտնվում է եւ ասում, որ դա իրենն է: Այստեղ կա նաեւ օրենսդրական խնդիր՝ հաշվի առնելով, որ այդ ջարդոնի տերերը իրականում գույքահարկ չեն վճարում: