Արժանի թեկնածու է ընտրվել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով այսօր կոռուպցիայի կանխարգելման նորընտիր հանձնաժողովի նախագահի ընտրությանը:
«Հանձնաժողովի առաջին կազմից շատ մեծ բան է կախված, որովհետև այս կազմը հանձնաժողովի հիմքն է դնելու, ինչպես հիմքը դնեն, այնպես էլ շարունակվելու է։ Ապագայում եկած անդամներն ավելի քիչ ազդեցություն կարող են ունենալ հիմքը փոխելու առումով»,- ասաց Մարուքյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս հանձնաժողովը մեծ ներդրում կունենա Հայաստանում կոռուպցիայի կանխարգելման առումով։
Մարուքյանի կարծիքով՝ պետք է ոչ թե սպասել, որ ինչ-որ մեկը կոռուպցիայի մեջ թաթախվի, նոր գնան բռնեն, այլ այնպես պետք է անել, որ բոլորն ուղղակի կոռուպցիայից զերծ լինեն։
Խոսելով Հայկուհի Հարությունյանի փորձառությունից տվյալ ոլորտում՝ Մարուքյանը նշեց, որ Հարությունյանը մեծ ճանապարհ է անցել իրավապաշտպան դաշտում, ունի շատ լավ կրթություն մարդու իրավունքների ոլորտում, ինչը, ըստ Մարուքյանի, շատ լուրջ կերպով փոխկապակցված է կոռուպցիային։
Հարցին, թե կա արդյոք Հայաստանում կոռուպցիա, Մարուքյանը պատասխանեց, որ կոռուպցիա միշտ կա աշխարհի բոլոր երկրների մակարդակով։
«Բայց, օրինակ, համակարգված կառավարվող 1 կետից կոորդինացվող կոռուպցիա այսօր Հայաստանում չկա»,- ասաց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ կա կոռուպցիա ավելի ցածր մակարդակներում։
Ըստ Մարուքյանի՝ կառավարության մակարդակում այդ քաղաքական կամքը կա և պետք է այդ քաղաքական կամքը իջեցնել մինչև ամենացածր իշխանավորների մակարդակ, որը շատ բարդ գործ է, սակայն, որով զբաղվել են, զբաղվում են և պետք է շարունակեն զբաղվել։