ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հայրենի հողին անմնացորդ նվիրումի եւ երկարամյա անխոնջ աշխատանքի համար ՀՀ Շիրակի մարզի Նորշենում (Խարկով) ապրող միակ բնակիչ Վահանդուխտ Մելքոնյանն այսօր շնորհակալագիր եւ դրամական պարգեւ ստացավ: Վարչապետի ուշադրությունից 83-ամյա տատիկը հուզվեց: Ասաց՝ առաջին անգամ նման ուշադրության արժանացավ: «Ապրի Փաշինյանի արեւը, մեռնեմ ես իրան: Որ Փաշինյանին թողնին, ինքն ավելի շատ բաներ կենե, լրիվ էս Հայաստանը կվերականգնե, էսքան տարի էսքան փողեր կերել են, թե չէ հմի Հայաստանը եսիմ ինչ էր դառել, որ չենեին»,- հուզվեց տատիկը:
Վահանդուխտ տատը Խարկով հարս է եկել 60 տարի առաջ: Այդ տարիներին գյուղը շեն է եղել, բազմամարդ: Վերջին տասնամյակներին, սակայն, գյուղն աստիճանաբար դատարկվել է: Դպրոցը փակվել է, մանկապարտեզ չի եղել, մարդիկ էլ հեռացել են: Այսօր գյուղում միայն Վահանդուխտ տատն է, հայ եւ ռուս սահմանապահները: Չի վախենում մենակությունից, ասում է՝ արդեն սովորել, հարմարվել է: Ամուսինը քանի կար, ավելի հեշտ էր կյանքը, երկուսով էին: Երբ բոլորը գյուղից գնացին, եւ Վահանդուխտը մնաց մենակ, վայրկյան անգամ չմտածեց, որ ինքն էլ գնա, իր հինգ երեխաներից մեկի մոտ ապրի:
Ամուր է կպած նա հողին, սկեսրոջը խոստացել է, որ իր տան երդիկից միշտ ծուխ է դուրս գալու: «Նախնիներս օսյաթ են էրել, որ մնամ, ապրիմ, հետո էլ Անին իմ առաջին մայրաքաղաքն է: Կեսուրս ասում էր՝ կբացվի խոմ էս ճամփեն, քըզի կտանիմ մըր Մշու խաս էրգիր: Ու էդպես ես գյուղում կմնամ մինչեւ վերջ: Թոռներս, ծոռներս էլ կսիրեն, գուկան, կմնան»:
Վահանդուխտ Մելքոնյանը գյուղում մենակություն գրեթե չի զգում, ասում է՝ հատկապես այս տարի շատ զբոսաշրջիկների է ընդունել, հյուրասիրել, պատվել, ճանապարհել: «Սաղ տեղերից էլ գուկան, Ամերիկայից, Ֆրանսիայից, շատ գուկան, եռուզեռ կա, բայց որ ճանապարհները սարքեն, լավ կանեն, տուրիստները գալիս, քանի կիլոմետր հեռուն մնում են, ոտքով հասնում են գյուղ»:
Վահանդուխտ տատիկը գյուղում մեղվապահությամբ, անասնապահությամբ է զբաղվում: Բոլորիս սիրով հրավիրում է: Ասում է՝ իր դուռը միշտ բաց է բոլորի առաջ, սեղանը՝ առատ: Գալիք տարում գալ-գնալն էլ հեշտանալու է, այնպես որ, իրեն հյուր չգնալու պատճառ չի լինելու: Շիրակի մարզպետն այսօր հայտարարել է, որ 2020 թվականից վերանալու է անցագրի անհրաժեշտությունը: