Մսի բացօթյա առևտուր՝ հակահիգիենիկ պայմաններում, առանց ՀԴՄ-ի ու փաստաթղթերի. ահազանգերն իրավիճակ չեն փոխում
Ամանորի նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում արձանագրվել է բացօթյա աշխույժ առևտուր: Բակերում, փողոցներում, մեքենաների բեռնախցիկների մեջ ու ծալովի սեղանների վրա վաճառվում էր անհայտ ծագման սնունդ: Ոչ սառնարանային պայմաններում, բացօթյա, առանց փաստաթղթերի վաճառվող մսեղիքի օգտագործման հետեւանքով հնարավոր վտանգների մասին պետական մարմինները բազմիցս զգուշացրել են: Սակայն, ըստ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեղեկատվության և հանրային կապերի բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանի՝ այս ոլորտում ևս գործում է հայտնի տնտեսագիտական ճշմարտությունը՝ քանի դեռ կա պահանջարկ, առաջարկ լինելու է:
«Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում Երևանի բնակիչ Աննա Հարությունյանը պատմեց, որ իրենց բակում Ամանորից առաջ ամեն օր բացօթյա միս է վաճառվել: Ակնհայտ աղտոտ լաթերի վրա դրված խոզի բդերը օրեր շարունակ եղել են իրենց փողոցում՝ բնականաբար, առանց վաղեմության ժամկետի, անվտանգության մասին որևէ փաստաթղթի, վաճառքն էլ իրականացվել է առանց ՀԴՄ կտրոնների: Մեզ հետ զրույցում Հարությունյանը նշեց, որ օրեր շարունակ լուսանկարել և ահազանգել է խնդրի մասին, ցույց տվեց Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին իր ուղարկած հաղորդագրություններն ու ստացած պատասխանները: Փողոցում իրավիճակը, սակայն, որևէ փոփոխություն չի կրել՝ հաջորդող օրերին էլ բդերը վաճառվել են նույն տեղում՝ սարսափելի հակահիգիենիկ պայմաններում:
«Մենք լիազորություններ չունենք արգելել վաճառքը կամ տուգանք սահմանել ոչ իրավաբանական անձի նկատմամբ, իսկ փողոցում վաճառք իրականացնողները ոչ անհատ ձեռնարկատեր են, ոչ էլ որևէ այլ ձևով են գրանցված»,- ՀԺ-ին ասաց Անուշ Հարությունյանը: Խանութների կամ գրանցված վաճառքի կետերի նկատմամբ տեսչական մարմինը ստուգումներ կարող է իրականացնել, սակայն փողոցային առևտուրը բացառապես ոստիկանության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերահսկողության տիրութում է:
«Էջմիածին տանող ճանապարհին իրավիճակն այնպիսին էր, որ առանց ոստիկանության ուղղակի հնարավոր չէր որևէ լուծում տալ: Որոշ տեղերում մեր տեսուչներն իրենց ուժերով կարողացան կասեցնել մսի ապօրինի վաճառքը, սակայն պիտի նշեմ, որ եթե վաճառողներն այնքան գրագետ լինեին, որ իմանային, որ մենք նման իրավասություն չունենք, կարող էին և չենթարկվել հեռանալու պահանջներին ու շարունակել իրենց վաճառքը: Բայց, պիտի կրկնեմ, դա միայն այդ պահի լուծում է: Մեր տեսուչները չեն կարող օրուգիշեր հսկել, որ նման պայմաններում ապօրինի վաճառք չիրականացվի: Խնդրի լուծումը բնակչի գիտակցության բարձրացումն է: Մի քանի դրամ խնայելու համար գնում են այդպիսի պայմաններում վաճառվող միս: Պիտի հասկանան, որ ոչ միայն պիտի չվտանգեն իրենց ու իրենց մտերիմների առողջությունը՝ գնելով նման սննդամթերք, այլև՝ նման իրավիճակ տեսնելով՝ պիտի համապատասխան մարմիններին ահազանգեն»,- ասաց Անուշ Հարությունյանը:
Ի պատասխան այն դիտարկմանը, որ մեզ հետ զրույցում քաղաքացին ապացույցներ է ներկայացրել, որ պարբերաբար նկարներ է ուղարկել, ահազանգել, սակայն առևտուրը նույն աշխուժությամբ շարունակվել է, Անուշ Հարությունյանը հիշեցրեց, որ տեսչությունն իրավասու չէ վերահսկել այն գործունեությունը, որն իրավական որևէ շրջագծի մեջ չէ, հարկ է դիմել ոստիկանություն, ՏԻՄ մարմիններ:
Այն դիտարկմանը, որ խուսափելով ոստիկանության հետ փաստաթղթային քաշքշուկից՝ քաղաքացիները նախընտրում են ահազանգել տեսչական մարմին՝ Անուշ Հարությունյանն արձագանքեց. «Մենք ունենք համագործակցություն նաև ոստիկանության հետ, և ինքներս էլ փոխանցում ենք քաղաքացիների ահազանգերը: Սակայն խնդիրը կլուծվի, երբ մեր հանրությունը չօգտվի, չգնի այդ կետերից»:
Աննա Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ներկայացրեց նաև իր ահազանգերին ի պատասխան ստացված հինգ վայրկյանանոց տեսանյութը, որում երևում է՝ ինչպես է մեկը սեղանից վերցնում խոզի երկու բուդ ու կադրից դուրս գալիս:
«Հաջորդ վայրկյանին նա կարող է վերադառնալ ու դրանք դնել սեղանին, եւ տաս րոպե անց վաճառել դրանք: Ես՝ որպես քաղաքացի, ուզում եմ օրինական պետություն կառուցելու ճանապարհին իմ ներդրումն ունենալ, բայց, փաստացի, օրեր շարունակ արածս նկարները, հաղորդագրությունները ոչ մի արդյունք չտվեցին»,- նշեց նա: