Աշխատունակներին պետք է քաջալերենք, որ ավելի շատ շահագրգռված լինեն աշխատել. վարչապետ
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ սոցիալական համակարգին՝ նշելով, որ այն մարդկանց այդքան էլ աշխատանքի չի դրդում:
Վարչապետն ասաց, որ սոցիալական համակարգի վերաբերյալ քննարկումներ են իրականացվում: «Նախնական մակարդակում կենտրոնացրել ենք հայեցակարգային մոտեցումները, թե ինչ պետք է անենք»,- ասաց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ համակարգի վերջնական ձեւավորման շուրջ աշխատանքներին պետք է ներգրավվեն արդեն այլ գերատեսչություններ:
«Մենք արձանագրեցինք, որ սոցիալական լիարժեք աջակցություն պետք է ստանան Հայաստանի Հանրապետությունում այն մարդիկ, ովքեր աշխատունակ չեն, ունեն սահմանափակումներ, օբյեկտիվորեն չեն կարող իրենց կարիքները հոգալ, իսկ աշխատունակների նկատմամբ վերաբերմունքն այնպիսին պետք է լինի, որ նրանց քաջալերենք՝ ավելի շատ շահագրգռված լինեն աշխատել, քան թե ավելի շատ շահագրգռված լինեն չաշխատել»,- նշեց նա:
Վարչապետն ընդգծեց՝ առաջարկվող համակարգը բարդ է, նախնական է, դեռ պետք է քննարկվի, եւ այն ընտանիքներն ուշադրության պետք է արժանանան, որտեղ երեխաներ կան. «Պետք է աջակցենք, որ այդ ընտանիքներում երեխաներն ստանան կրթություն, հմտություններ»:
Փաշինյանը կարեւորեց նաեւ հանրության հետ քննարկումները՝ հավելելով, որ հանրությունն իրենց հետ զուգընթաց պետք է քայլի:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանն ասաց, որ երեկվա քննարկման արդյունքները տարածել են, եւ շարունակում են տեղեկատվություն տրամադրել:
«Մասնագիտական եւ ոչ մասնագիտական հանրույթի հետ քննարկումները պետք է շարունակվեն հենց մշակման փուլում»,- ասաց նախարարը: