Ամուլսարի հարցը որեւէ սցենարով չի լուծվելու, քանի դեռ ճանապարհը փակ է․ վարչապետը ենթադրում է՝ «Լիդիան»-ը կդիմի արբիտրաժ
Ամուլսարի հարցով կարող են իրավական խնդիրներ լինել, վարչապետը ենթադրում է՝ «Լիդիան»-ը կդիմի արբիտրաժ։ Այս մասին նա հայտարարեց Կապանում՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիներին կրկին կոչ արեց բացել Ամուլսար տանող ճանապարհները։ Նա ասաց, որ մեր հայրենակիցների գործողությունները ոչ տրամաբանական է, համարում է, որ նրանց պատճառով է, որ հարցը մտել է փակուղի եւ դուրս չի գալիս․
«Այդ հարցը որեւէ սցենարով չի լուծվելու, քանի դեռ ճանապարհը փակ է։ Ես շահագրգռություն ունե՞մ, որ հանքը շահագործվի․ ե՛ւ այո, ե՛ւ ոչ։
Շահագրգռություն ունեմ, որ շահագործվի, որովհետեւ դա կապված է Հայաստանի անվտանգային միջավայրի հետ։ Օրինակ, եթե շահագործվեր, կունենայինք ոչ թե 7,5 եւ ավելի, այլ շատ ավելի մեծ տնտեսական աճ, հազարավոր աշխատատեղեր եւ այլն, բայց մյուս կողմից չեմ համաձայնի, որ շահագործվի, եթե դա լինելու է ի վնաս Հայաստանի, ի վնաս բնակիչների առողջության եւ Հայաստանի բնապահպանությանն անվերականգնելի վնաս հասցնելու հաշվին»,- ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ քանի որ Ամուլսար տանող ճանապարհը փակված է, չեն կարողանում գալ եզրակացության՝ շահագործումը անդառնալի վնասներ պարունակող է, թե՝ ոչ․
«Եւ էս հարցը էս վիճակում մնալու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ ճանապարհը փակ է։ Ես այդ գործողությունները համարում եմ չտրամաբանված, անհարգալից եւ համարում եմ, որ այդ գործողությունները չեն բխում ՀՀ շահերից»։