Ղազախստանում՝ Ալմաթիում, քիչ առաջ մեկնարկեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը: Միշուստինի նշանակումից հետո սա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին հանդիպումն է նրա հետ:
Լուսանկարվելու պաշտոնական արարողությունից հետո Փաշինյանը գրպանից հանեց բջջային հեռախոսն ու առաջարկեց նաեւ սելֆի անել: Միշուստինը ժպիտով համաձայնեց եւ հարցրեց, թե հայերեն ինչպես են ասում սելֆի: Փաշինյանը կատակեց. «Սելֆին հենց հայերեն բառ է»:
Վարչապետները ծիծաղելով զբաղեցրին իրենց տեղերը: Իր խոսքում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների եւ երկրների միջեւ միշտ եղել եւ լինելու են լավ ու ջերմ հարաբերություններ, բայց իր կարծիքով միշտ շանս կա նոր մակարդակի բարձրացնելու այդ հարաբերությունները: «Ձեզ հետ համագործակցությամբ մենք կարողանալու ենք դա անել: Իհարկե, մեր պետությունների միջեւ հարաբերությունները զարգանում են ըստ պլանավորածի՝ շատ լավ: Առեւտրաշրջանառությունը 2019-ին մոտենում է երկու միլիարդի, որը բավական լավ ցուցանիշ է: 2020-ին այդ դինամիկան կպահպանվի: Հայաստանում մեզ հաջողվել է 2019 թվականին կառուցել տնտեսական բավական լավ դինամիկա, այսօր արդեն հրապարակվել են թվերը. մենք 2019-ին ունենալու ենք 8 տոկոսին մոտ տնտեսական աճ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Փաշինյանը իր խոսքի ավարտին հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում կհանդիպեն նաեւ Երևանում, քանի որ այս տարի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը կանցկացվի Հայաստանի մայրաքաղաքում:
Իր հերթին՝ ողջունելով ՀՀ վարչապետին՝ Միշուստինը նշեց, որ ջերմությամբ է հիշում բոլորովին վերջերս իր այցը Հայաստան՝ մասնակցելու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային WCIT ֆորումին, որը փայլուն էր կազմակերպված: «ՌԴ նոր կառավարությունը տրամադրված է մեր կառուցողական հարաբերությունների, մեր հայ գործընկերների հետ շփումների շարունակմանը, այդ թվում՝ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում, որը համանախագահում է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Եվգենի Դիտրիխը: Դուք խոսեցիք մեր ապրանքաշրջանառության եւ առեւտրի մասին. Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր արտաքին տնտեսական գործընկերն է՝ առևտրի ծավալում 26 տոկոս չափաբաժնով: Հանրապետությունում գործում է 2.2 հազար ռուսական ընկերություններ: 2018թ. երկկողմ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 11 տոկոսով՝ ինչպես դուք ասացիք, հասնելով մոտ 2 միլիարդ դոլարի: Աճը շարունակվել է նաև նախորդ տարի՝ հունվար-նոյեմբերին ավելանալով 17.6 տոկոսով: Ցանկանում եմ նշել, որ պետք է ամրապնդել այդ դրական միտումը, գտնել գործընկերության նոր ոլորտներ: Հույս ունեմ այսօր քննարկել երկկողմ հարցերի ողջ շրջանակը»,-ասաց Միշուստինը:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի ու Միշուստինի գլխավորած պատվիրակություններն Ալմաթիմում մասնակցում են ԵԱՏՄ միջկառավարական նիստին: