Անիին սահմանակից Խարկովը կդառնա հասանելի. Շիրակի մարզպետն արդեն բիզնես առաջարկներ է ստացել եւ ՀՀ-ից, եւ արտերկրից
Հայ-թուրքական սահմանում գտնվող նախկին Խարկով, ներկայիս Նորշեն մտնելու համար շատ շուտով այլեւս անցաթութղ պետք չի լինի: Այս հարցը դեռ նախորդ տարի էր քննարկվել, եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՏԿԵ նախարարության եւ Շիրակի մարզպետի համատեղ աշխատանքի արդյունքում որոշվել էր հասնել սահմանային ռեժիմի փոփոխության: Սա զբոսաշրջության զարգացման առումով եւս մեկ կարեւոր եւ հզոր քայլ է Շիրակի մարզի համար:
Նորշեն (Խարկով) գյուղն Անի բերդաքաղաքից բաժանվում է ընդամենը Ախուրյան գետով: Սահմանային գյուղ ազատ մտնել ներկա պահին հնարավոր չէ: Պարտադիր պետք է ստանալ սահմանապահ ուղեկալի թույլտվությունը, որը երկարատեւ, երբեմն  շուրջ մեկ ամիս տեւող գործընթաց է: Երբ այս խնդիրը վերանա, շատ տուրօպերատորների ուշադրությունը կսեւեռվի Շիրակի մարզի այս փոքրիկ գյուղի վրա:
Անին մոտիկից տեսնելու ցանկություն այսօր էլ շատերն ունեն: Ովքեր կարողանում են ձեռք բերել մուտքի անցաթուղթ, գնում, շրջում տեսնում են: Գյուղում միայն 83-ամյա Վահանդուխտ տատիկն է ապրում: Մյուս բնակիչները Խարկովը վաղուց են լքել: Սկզբում մանկահասակ երեխաներ ունեցողներն են գնացել, հետո դպրոցականներն են հեռացել ծնողների հետ: Նրանց հետեւել են միջին սերնդի ներկայացուցիչներն ու ստացվել է այնպես, որ գյուղն իր կանգուն ու ավերակ տներով, խոնարհված եկեղեցիով, սահմանից մեկ ոտք հեռու պատմական Անիով  ի պահ են հանձնել Վահանդուխտ տատիկին: Նա օրը լուսացնում ու մթնեցնում է սահմանապահների եւ երբեմն-երբեմն հյուր եկող զբոսաշրջիկների հետ: Ամեն օր նայում Անիին, հիշում երբեմնի ծաղկուն ու մարդաշատ Խարկովը: Գյուղի միակ բնակիչը հաց էլ չթխի, ամեն օր թոնիրը վառում է: Սկեսուրին խոստացել է, որ իր տան երդիկից միշտ ծուխ է դուրս գալու, լույսը վառ է մնալու, որ թուրքը տեսնի տանը մարդ կա:
Բայց տատի անդորրը շուտով կխաթարվի: Լավ իմաստով, իհարկե:  Շատ երդիկներից  է ծուխ դուրս գալու, շատ տների պատուհաններ են լուսավորվելու: Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, կարեւոր լուր ունի սահմանային ռեժիմի փոփոխության հետ կապված: Գործը գլուխ է գալիս: Հասել են իրավական փաստաթղթերի հիմնավորման փուլին: Եւս մի քանի ամիս, եւ Խարկովում նոր դեմքեր կհայտնվեն եւ որպես զբոսաշրջիկներ, եւ որպես գործարարներ: Շիրակի մարզպետն արդեն ներդորումային ծրագրերի փաթեթներ է ստացել:
«Ես որպես մարզպետ, առնվազն 5-6 նման առաջարկ եմ ստացել: Սկսած սեփական տան առկայությունից մինչեւ տարբեր ծառայությունների մատուցում: Մարդիկ սպասում են ընթացակարգերի ավարտին եւ կարգավիճակի հստակեցմանը: Ուզում են հստակ իմանալ, թե այդ տարածքում ինչպես եւ ինչ ծառայություն հնարավոր կլինի իրականացնել»,-ասաց մարզպետը:
Հայտեր են ստացվել եւ Հայաստանի, եւ արտերկրի գործարարներից: Բոլորն էլ իրենց մշակած ու տեղայնացրած բիզնես-պլաններն ունեն: Մնում է սահմանային ռեժիմի փոփոխության հարցի կարգավորումը հասնի ավարտին: Սահմանային ռեժիմի փոփոխությունն, ըստ մարզպետի ենթադրում է մուտքի պարզեցում: Այսինքն, փաստաթղթային ստուգման գործընթացն այդ տարածքում պետք է ամբողջությամբ դուրս գա: «Իհարկե, վերահսկողական գործիքներ կլինեն, բայց ամեն ինչը կլինի շատ  պարզ, առանց բնականոն հոսքերին խանգարելու»,-բացատրեց մարզպետը: