Մոտ մեկ ամիս առաջ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը դիմել էր Կառավարությանը՝ առաջարկելով համաներմամբ հանդես գալ 27 տարին լրացած այն քաղաքացիների համար, որոնք այլեւս չեն կարող ծառայել զինված ուժերում։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց նույն խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։ Նա նշեց, որ ավելի քան 3000 ՀՀ արական սեռի քաղաքացի գտնվում է արտերկրում՝ հետախուզման մեջ։ «Քանի որ համաճարակի ճգնաժամի մեջ է ամբողջ աշխարհը, եւ մեր քաղաքացիները ցանկանում են վերադառնալ հայրենիք, կրկին դիմում եմ ՀՀ կառավարությանը՝ քննարկելու այս առաջարկը»,- հայտարարեց պատգամավորը։ Նա վստահ է, որ Կառավարությունը կարոող է գնալ այս քայլին եւ այս մարդկանց բերել հայրենիք, իհարկե, պաշտոնապես պետական դիքորոշում հայտարարելով, որ այլեւս երբեւէ չի լինելու նման համաներում։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, «Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի» հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ այս պահին հանձնաժողովն աշխատում է հենց այս իրավակարգավորման հարցի շուրջ։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսին՝ Քոչարյանը հավաստիացրեց, որ մեր հաղթանակը կարձանագրվի միասնության եւ հետեւողականության արդյունքում, իսկ պանդեմիան, իր խնդիրը լուծելով, աստիճանաբար կնահանջի։