«Մի քանի օրից ես սկսելու եմ հանդիպումներս քաղաքական տարբեր ուժերի հետ։ Այս երկրում ես պրոբլեմ չունեմ ո՛չ Մասիս Մայիլյանի, ո՛չ Սամվել Բաբայանի, ո՛չ որեւէ մեկի հետ». նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլին մասնակցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Արցախի նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը:
Պատասխանելով ընտրությունների 2-րդ փուլի մասնակցության ցածր ցուցանիշի մասին հարցին՝ Հարությունյանն ասաց, որ նախ՝ չի համարում, որ ցածր է, իսկ հետո՝ պետք է հաշվի առնել, որ առաջին փուլում նախագահական ընտրությունների հետ նաեւ խորհրդարանականն էր անցկացվում, իսկ նախագահի թեկնածուների թիվը 14 էր:
2-րդ փուլին, ինչպես հայտնի է, մասնակցում է 2 թեկնածու՝ Հարությունյանն ու Մասիս Մայիլյանը:
Անդրադառնալով իր եւ իշխանությունների հասցեին հնչող քննադատություններին, որ կորոնավիրուսի շրջանում ընտրությունները չհետաձգվեցին՝ Հարությունյանն ասաց, որ այդ քննադատություններում շատ է տեսնում արհեստական եւ քաղաքական ենթատեքստ:
«Ախր, ինչպե՞ս պետք էր հետաձգել ընտրությունը։ Եթե նախագահը հայտարարեց արտակարգ դրություն, ու թեկնածուներից մեկը դիմեր դատարան, հարցներ՝ ի՞նչ հիմքերով ես հայտարարում արատակարգ դրություն՝ առանց արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու»,- ասաց Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ մի քանի հոգի են վարակված, եւ իրավիճակը այնպիսին չէ, որ այդպիսի միջոցներ կիրառվեին:
Տնտեսական իրավիճակի մասին խոսելով էլ՝ նախագահի թեկնածուն ասաց, որ «Եթե 4 ամիս հետո աշխարհն անցնի բնականոն տնտեսական վիճակի», որին ինքը քիչ է հավատում, հեշտ կհաղթահարեն, եթե երկար տեւի, պետք է ամբողջությամբ վերանայեն տնտեսությունը, եւ համախմբվելով Հայաստանի իշխանության շուրջը՝ պատվով դուրս գալ: