ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձնման մասին» օրենքի նախագիծը
ԱԺ-ում շարունակվում է չորրորդ նստաշրջանի հերթական նիստը: Նիստը սկսվելուն պես պատգամավորները ծափահարություններով շնորհավորեցին ոստիկաններին՝ իրենց մասնագիտական տոնի առթիվ։
Այնուհետեւ խորհրդարանը սկսեց քվեարկությունը։ Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեց «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձնման մասին» օրենքի նախագիծը՝ 99 կողմ, 1 դեմ եւ 15 ձեռնպահ ձայներով։ Սույն օրենքը կարգավորում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է ուսումնասիրություն սկսելու հիմքերը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթ հարուցելու եւ ուսումնասիրություն իրականացնելու իրավասու մարմինների շրջանակը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման առնչությամբ միջազգային համագործակցության կանոնները, ինչպես նաեւ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված այլ հարաբերությունները:
Ամբողջությամբ ընդունվեց նաեւ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին եւ «Գովազդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը։ Այս փաթեթին պատգամավորները կողմ քվեարկեցին միաձայն։ Ըստ այս օրինագծի՝ Հանրային հեռուստատեսությամբ թույլատրվում է ցուցադրել մեկ եթերային ժամվա ընթացքում մինչև 5 րոպե տևողությամբ գովազդ, ինչպես նաև մշակութային, ուսումնական, գիտակրթական և սպորտային հեռուստահաղորդումների ցուցադրման ժամանակ հովանավորների մասին սույն օրենքին համապատասխան նշել տեղեկություններ (հովանավորություն)»:
«ՀՀ պետական պարգեւների եւ պատվավոր կոչումների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը նույնպես ամբողջությամբ ընդունվեց՝ 115 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայներով։ Այս օրենքով էլ «Ծնողական փառքի» մեդալով պարգեւատրված անձանց տրվում է ամենամսյա պատվովճար, որի կարգը եւ չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Երեկ ԱԺ-ում նախագծի հիմնական զեկուցողն ասաց, որ նախնական գումարը սահմանվել է 40 հազար դրամ։