Երբ մի ժամանակ մեծերն ասում էին՝ բա լոլիկը է՞ս համին էր, ինձ թվում էր՝ դա տարիքային պրոբլեմ է․ Փաշինյան
ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց փոփոխություններ կատարել «Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Հարցը զեկուցող էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է 3 նպատակային ուղղություններ խթանելու՝ տավարաբուծության, ոչխարաբուծության եւ այծաբուծության զարգացման ու ավանդական այգու հիմնման համար առավել նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու եւ ծրագրի շրջանակում այդ նպատակներով տրամադրվող վարկի վերին շեմը 15 մլն դրամից մինչեւ 50 մլն դրամ ավելացնելու անհրաժեշտությամբ. «Ավելի քան երեք անգամ ավելացնում ենք սահմանաչափը, երբ գյուղացիները ցանկանան զբաղվել սովորական անասնաբուծությամբ»,- ասաց նախարարը։
2019 թվականի ընթացքում ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է 8841 միավոր վարկ՝ շուրջ 36.2 մլրդ դրամ գումարով, իսկ 2020 թվականի առաջին եռամսյակում՝ 1638 միավոր վարկ՝ շուրջ 6.7 մլրդ դրամ գումարով։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով ավանդական այգիների ֆինանսավորման ծրագրի մասին, ասաց, թե իրենք խնդրել էին, որ մարզպետները համայքններից արձագանքներ հավաքեն գյուղատնտեսական ծրագրերի վերաբերյալ, եւ տասը օր առաջ մարզպետների հետ հանդիպում են ունեցել այդ նպատակով. «Նրանք ներկայացրին արձագանքները, եւ գործնականում այդ առաջարակների 90 տոկոսը ընդունեցինք եւ դարձրինք որոշում»։
Վարչապետը նշեց, որ տնկարանային տնտեսությունները զարգացման պետք է գնան, սակայն կա որակի եւ սերտիֆիկացման հարց:
«Նախ կստեղծենք տնկիների որակի սերտիֆիկացման համակարգ, որից հետո ծրագիրը կգործարկենք»,- ընդգծեց վարչապետը՝ հավելելով, որ ծիրանի, թզի, դեղձի, խաղողի նոր տնկվող ավանդական այգիների ներդրում են ֆինանսավորելու:
Արձագանքելով ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ սա խորքային քննարկման կարիք ունի, քանի որ, որքանով տեղյակ է, ծիրանի մասով գոյություն ունեն նոր տեսակի տնկիներ, որոնք լայնորեն տարածված են եվրոպական շատ երկրներում, դրանք ինտեսիվ այգիներն են:
«Եթե մենք ուզում ենք վիրադառնալ ավանդական այգիների ֆինանսավորմանը, դա նվազագույնը ինչ-որ կերպ պետք է հիմնավորված լինի»,- ասաց Ավինյանը՝ հավելելով, որ պետք է ֆինանսավորել ծրագրերը, որոնք արդյունավետ են:
«Այսինքն՝ մենք նոր տեսակի մեքենաներ ունենք, եւ գնանք ֆինանսավորենք հին տեսակի «Զապորոժեցները»,- նշեց փոխվարչապետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ շատ մեծ տարբերություն կա այլ երկրներում եւ Հայաստանում աճեցված ծիրանի մեջ:
«Երբ մի ժամանակ մեծերն ասում էին՝ բա լոլիկը է՞ս համին էր, նորմալ համ ուներ, ինձ թվում էր՝ դա տարիքային պրոբլեմ է, բայց այսօր մենք բախվում ենք այդ խնդրին։ Ու դա վերաբերում է բոլոր գյուղմթերքներին: Մենք պետք է ճիշտ բալանս գտնենք քանակի ու որակի միջեւ»,- ասաց վարչապետը։