Ցավոք, այս տարի Սեւանը կրկին կկանաչի։ Թե դա ինչպիսի ծավալներ կընդգրկի եւ ինչքան կտեւի, այս պահին կդժվարանամ ասել, բայց մենք պետք է հաշվի առնենք, որ տասնամյակներ տեղի է ունեցել պրոցես, որի արդյունքները հիմա մենք քաղում ենք։
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։ Նա ասաց, որ երբ նշանակվեց մարզպետ, ամբողջ մարզի ընդամենը 26 համայնքում կար կենտրոնացված աղբահանություն, իսկ հիմա՝ 41։ Նա ասաց, որ հստակ աշխատել են այդ ուղղությամբ, քանի որ համարել են, որ մարզի մի շարք համայնքներից գետերի միջոցով կարող է աղբ հասնել Սեւանա լիճ։ Այս պահին մարզում միայն 6 փոքր լեռնային համայնքներ կան, որտեղ չկա աղբահանություն, բայց եւ Սանոսյանը հայտնեց, որ կա ծրագիր, որ հաջորդ տարվա ընթացքում կիրականանա, իսկ այդ դեպքում մարզի ամբողջ աղբը կտեղափոխվի, ինչի արդյունքում էլ Սեւանի խնդիրը որոշ չափով կլուծվի։
Ինչ վերաբերում է Սեւանի ափամերձ օբյեկտներին, մարզպետն ասաց, որ չի կարող ճշգրիտ ասել, թե քանի օբյեկտ ունի մաքրման կայան, բայց ցավալին այն է, որ կան աշխատող օբյեկտներ, որոնք չունեն
Ձկնագողության մասին խոսելիս մարզպետը նշեց՝ ամեն բան պետք է կարգավորել օրինական ճանապարհով:
«Իմ տեսակետներից մեկն այն է, որ մենք ոչ թե պետք է ընդհանրապես արգելենք ձկան որսը, այլ այն պետք է համահունչ լինի տարեկան աճի տեմպերին, եւ մենք կարողանանք մշտապես ռազմավարական քանակի ձուկ ունենալ Սևանում»,- նշեց Գնել Սանոսյանը՝ հավելելով, որ կան համայնքներ, որտեղ ավանդույթով են զբաղվում ձկնորսությամբ, և այդ մարդիկ պետք է շարունակեն զբաղվել:
Կապտականաչ ջրիմուռների աճը, ըստ Սանոսյանի, տարիներով կուտակված լրջագույն խնդիր է եւ այնպիսի վիճակում է, որ հիմա հնարավոր չէ ասել, թե ինչքան կտեւի խնդրի լուծումը։ Այն ունի բազմաթիվ պատճառներ՝ մարդածին եւ բնածին, ինչն էլ բերում է լճի այդ վիճակին։ «Իմ կարծիքով՝ առաջնային քայլը ափամերձ անտառաշերտի մաքրումն է, որը հայտնվել է կամ հայտնվելու է լճի մեջ»,- ասաց մարզպետը։
Հարցին, թե ովքե՞ր են թերացողները, որ շարունակվում է ձկնագողությունը, մարզպետը պատասխանեց՝ բոլորը, գուցե եւ՝ ես։ Բայց եւ հավելեց, որ դրա համար պետք չէ որեւէ տեղ պատասխանատու փնտրել, պետք է նայել, թե ովքեր են այդ ոլորտի պատասխանատուները, իսկ դա Սեւան ազգային պարկն է։