ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի եւ հարակից օրենքներում փոփոխությունների փաթեթին:
Հարցը ներկայացրեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ նշելով, որ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքը հնարավորություն չի նախատեսում նոտարական վավերացված գործարքից հետո պետական գրանցում իրականացնելու դեպքում 30-օրյա ժամկետը հարգելի համարել:
«Այսինքն՝ որեւէ հիմք չկա, որով անձը կարող է այդ ժամկետի խախտումը հիմնավորել՝ իր մեղքից չկախված հանգամանքներով, օրինակ՝ արտակարգ կամ ռազմական իրավիճակից բխող: Դա ճանաչվել է հակասահմանադրական, դրա համար մենք առաջարկում ենք սահմանել այն հիմքերը, որոնց դեպքում անձը կարող է հարգելի համարելու միջնորդություն ներկայացնել, եւ դա կադաստրը հարգելի համարի, ու պետական գրանցումն իրականացվի»,- ասաց Բադասյանը:
Նախարարը նշեց, որ այժմ նոտարով վավերացված գործարքը նոտարը կարող է ուղարկել կադաստր, բայց դա հստակ իր պարտականությունների մեջ չի մտնում:
«Հիմա սահմանում ենք, որ դա իր պարտականությունն է, այսինքն՝ անձը նոտարի մոտ գործարքն իրականացնելիս չգնա՝ կադաստրում էլ առանձին գրանցում կատարելու, բայց եթե անձը չուզի նոտարի մոտ այդ գործողությունն անել, կարող է հետագայում առանձին դիմել կադաստր՝ գրանցումն անելու համար: Նաեւ սահմանվում է, որ դրա համար հավելյալ պետական տուրք չգանձվի, այսինքն՝ այս փոփոխությամբ գործարքից հետո անձը կարող է չգնալ կադաստր եւ այնտեղ եւս մեկ դիմում մուտք անել: Միայն պետք է գնա եւ վերցնի իր սեփականության վկայականը»,- ասաց Բադասյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ստացվում է, որ նոտարում գործարք կատարելուց հետո մարդն այլեւս չպետք է գնա կադաստր, ինչին Բադասյանը դրական արձագանքեց՝ նշելով, որ լրացուցիչ դիմում մուտք անելու կարիք չի լինի։