Եթե աշխատանքի բնույթը թույլ է տալիս անցնել հեռավար աշխատանքի, ապա պետք է անցնել
Այն գործատուները, որոնց աշխատանքի բնույթը թույլ է տալիս անցնել հեռավար աշխատանքի, ապա պիտի անցնեն: Դեռ ճգնաժամից առաջ Սիլիկոնային հովտի մոտ 30-40 տոկոսն աշխատում էր հեռավար. թեպետ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների պարագայում դա առավել դյուրին է կազմակերպել՝ առանց արդյունավետության կորստի, սակայն առաջիկայում, թերեւս, դա անհրաժեշտ կլինի ներդնել այլ՝ բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում եւ՝ կարող է ներդրվել նաեւ պետական համակարգում:
Այսօր Ազգային ժողովի նիստում այս մասին վարչապետին հարց ուղղեց ԱԺ «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Միքայել Զոլյանը. ի՞նչ միջոցառումներ է նախատեսվում ձեռնարկել կառավարությունը, Ազգային ժողովն ի՞նչ օրենսդրական նախաձեռնություններով կարող է աջակցել:
«Չեմ կարծում, թե օրենսդրական մեծ խոչընդոտ կա»,- պատասխանեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ իր՝ վարակակիր լինելու ընթացքում հեռավար աշխատելը եւս ապացուցել է, որ մի շարք աշխատանքներ կարելի է իրականացնել հեռավար՝ առանց արդյունավետության կորստի: «Կառավարությունում եւս մտածում ենք, որ եթե նույնիսկ գալիս ենք աշխատանքի, սակայն հանդիպելը շատ անհրաժեշտ  չէ, ապա կարելի է հանդիպումները-խորհրդակցություններն անցկացնել հեռավար»,- ասաց Փաշինյանը: Նա վստահ է, որ մեծ հաշվով կան դրվագներ, որ աշխատանքի արդյունավետությունը հեռավարությունից բնավ չի տուժում: