Նշվում է, որ մեր երկրում մոտավոր հաշվարկներով կա 100 հազար կորոնավիրուսով վարակված մարդ: Նշվում է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը մոտ 15 հազար է, սակայն նշվում է, որ նվազագույնը 85 հազար վարակակիր էլ կա, սակայն վերջիններս հետազոտված չեն. սա վարակի տարածման անկառավարելի աղբյուր է: ԱԺ արտահերթ նիստում այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այս մասին հարց ուղղեց պատգամավոր Վարդեւան Գրիգորյանը. «Չե՞ք կարծում, որ անհրաժեշտ է ավելացնել թեստավորումների քանակը՝ նրանց շուտ հայտնաբերելու, եւ հետագայում վարակի տարածումը նվազեցնելու համար»:
«Օրինակ, երեկ արվել է 2297 թեստ, որը մեծ ծավալ է, եւ ըստ էության մեր հնարավորությունն այդքան է: Հիմա նաեւ մասնավոր լաբորատորիաներն են անում: 100 հազար թիվը ճշգրիտ չէ, ոչ ոք ճշգրիտ թիվն ասել չի կարող: Կա վարկած՝ 40 հազար, կա վարկած՝ 70 հազար եւ այլն»,- պատասխանեց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց անախտանիշ վարակակիրների բացահայտման բարդությունը՝ հիշեցնելով, որ ինքն էլ շուրջ մեկ շաբաթ վարակակիր է եղել, թեստավորվել է առաջնագիծ մեկնելուց առաջ, եւ միայն այդ ժամանակ բացահայտել, որ վարակակիր է: «Խնդիրն այն է, որ եթե, օրինակ, ես չունենայի զորամաս գնալու անհրաժեշտություն ու չթեստավորվեի, ու այդ մի շաբաթն էլ անցներ, ապա ոչ ես կիմանայի, ոչ էլ որեւէ այլ մեկը»,- ասաց նա:
Դիմակի առկայությունն ու սոցիալական հեռավորությունը, ըստ վարչապետի, մեզ հնարավորություն է տալիս, որ շփման միջոցով վարակի փոխանցումը բացառենք, իսկ մակերեսից վարակի փոխանցումը կանխելու համար պետք է լվանալ ձեռքերն ու պարբերաբար ախտահանել:
«Այսինքն՝ եթե դիմակների եւ ձեռքերը մաքուր պահելու պահանջները պահվում են, ապա այն պայմանական 100 հազար քաղաքացին չեն վարակում եւս 100 հազար քաղաքացու»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ ձգտում են հնարավորինս մեծացնել մեկ օրում կատարվող թեստավորումների թիվը: