Սոցիալական բնակարանային ֆոնդի կացարաններում բնակվող միայնակ կենսաթոշակառուների կոմունալները կվճարի Կառավարությունը
Սոցիալական բնակարանային ֆոնդի կացարաններում բնակվող միայնակ կենսաթոշակառուների ջրի, գազի ու էլեկտրաէներգիայի վարձավճարները կվճարի ՀՀ Կառավարությունը։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեց Կառավարության այսօրվա նիստում։
Հարցը զեկուցող աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը ասաց, որ այս որոշմամբ գործադիրը նպատակ ունի մեղմել սոցիալական բնակարանային ֆոնդի կացարաններում բնակվող միայնակ կենսաթոշակառուների սոցիալական վիճակը:
«ՀՀ սոցիալական բնակարանային ֆոնդի կացարաններում ներկա դրությամբ բնակվում է ավելի քան 250 անձ, որից 74-ը միայնակ է»,- նշեց նախարարը։
Բաթոյանի խոսքով՝ 2020 թվականին յուրաքանչյուր շահառուին տրամադրվող գումարի չափը կազմում է տարեկան 144 հազար դրամ, որն անկանխիկ եղանակով կփոխանցվի բանկ՝ այդ նպատակով բացված հաշվեհամարին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ամբողջակա՞ն են իրականացնում փոխհատուցումը, ինչին ի պատասխան՝ նախարարն ասաց, որ փոխանցվող գումարի չափը որոշվել է նախորդ տարիների ծախսերի հաշվարկով։ Նա հավելեց, որ վարձավճարների ավելացման դեպքում փոխհատուցման գումարը հաջորդ տարի եւս կարող է ավելացվել։