ՀՀ վարչապետն այսօր շրջակա միջավայրի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանին: Վերջինս մինչեւ երեկ զբաղեցնում էր Կոտայքի մարզպետի պաշտոնը:
Նա նշել է, որ ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը առաջնային խնդիրներից է: ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ հիմնական խնդիրները մեր կենցաղավարության, մեր տնտեսվարման հետեւանքն են: Որպես օրինակ՝ նա նշել է Սեւանի ջրի կանաչումը, որի համար մարդիկ մեղադրում են հենց շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է անտառների պահպանման խնդիրը՝ նշելով, որ բնությունը շատ արագ է վերականգնվում, եթե բնության նկատմամբ հոգատար քայլեր են իրականացվում: Շրջակա միջավայրի վիճակը, ըստ վարչապետի, կարեւոր է ոչ միայն բնապահպանական, այլեւ զբոսաշրջային իմաստներով: