Ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ. Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսպես արձագանքեց այսօրվա ասուլիսի ժամանակ իրեն ուղղված մեր հարցին՝ Հայաստանը Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հաղթե՞լ է, թե՞ պարտվել:
«Ի՞նչ է նշանակում՝ հաղթել ենք կամ պարտվել ենք. ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ: Կարող եմ ֆիքսել, որ Ադրբեջանին հաջողվել է մի քանի դիրք վերցնել, բայց չի հաջողվել լուծել այն խնդիրը, որը դրված էր Ադրբեջանի զինված ուժերի առջեւ: Ինչպե՞ս գնահատել սա: Այն, որ դիրքեր գրավել են, գրավել են: Այն, որ դիրքերը եղել են ստրատեգիական, չկա ոչ ստրատեգիական դիրք հասկացողություն: Բայց արդյոք դա կարելի՞ է համարել պարտություն մեր կողմից կամ հաղթանակ Ադրբեջանի կողմից կամ հաղթանակ մեր կողմից: Ամեն մարդ կարող է մեկնաբանել յուրովի»,- պատասխանեց Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, թե հայկական կողմը հաղթանակ է տարել այդ պատերազմում, ռազմաքավարական նշանակության դիրքերի կորուստներ չենք ունեցել: Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանն էլ հակադարձել էր՝ ասելով, որ 21 դիրք ենք կորցրել, տարածք կորցնողը չի կարող խոսել հաղթանակի մասին։