Խորհրդարանը քիչ առաջ երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքի 2 նախագծերը։
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվեց 80 կողմ ձայնով։ Առաջին երկրորդ ընթերցում, որպես այդպիսին, որեւէ բովանդակային փոփոխություն չի եղել։ Նախագծով կարգավորվում են զորակոչված եւ կամավորագրված անձանց աշխատատեղերը պահպանելու մեխանիզմները։
Այսպես՝ զինվորական հաշվառման պարտականություններ կատարելու, զորակոչային տեղամասերի կցագրվելու, ինչպես նաեւ վարժական հավաքների, զինվորական վարժանքների կամ զորավարժությունների մասնակցելու ընթացքում պետք է պահպանվի աշխատողի աշխատատեղը։ Աշխատողի վարձատրությունը կարգավորվում է կողմերի համաձայնությամբ։
Երկրորդ օրենքի նախագիծը, որի հեղինակը Կառավարությունն է, նույնպես ընդունվեց 72 կողմ ձայնով։ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը առաջինից երկրորդ ընթերցում նույնպես փոփոխվել է։ Այստեղ եւս հիմնականում տեխնիկական շտկումներ են, սակայն եղել են նաեւ բովանդակային փոփոխություններ։ Օրենքի նախագծերի այս փաթեթով կարգավորվում են ռազմական դրության իրավական ռեժիմի խախտելու վերաբերյալ պատժամիջոցները։ Դրանք հիմնականում վարչական են։ Այսպես նաեւ արգելվում է սուտ, չճշտված ինֆորմացիայի տարածումը՝ լրատվական եւ ոչ լրատվական հարթակների միջոցով։ Այսպես՝ լրատվական գործունեություն իրականացնողի կողմից ռազմական դրության ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման գործող կանոնները խախտելու դեպքում առաջանում է տուգանք՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրապատիկից մինչև հազարապատիկի չափով։ Իսկ լրատվական գործունեություն չիրականացնող անձանց կողմից ռազմական դրության ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման գործող կանոնները խախտելը կամ կարծիքի արտահայտման ազատության սահմանափակման կանոնները խախտելը՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից մինչև յոթհարյուրապատիկի չափով։
Օրենքի այս նախագծերով կարգավորվում են նաեւ մի շարք այլ որոտներ։ Օրինակ՝ սահմանված՝ սննդամթերքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի, ձեռքբերման և շրջանառության հատուկ կարգը խախտելը՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչև հազարապատիկի չափով: