Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին
ՀՀ վարչապետի լրատվական ծառայությունը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանի պաշտոնավարումը և շնորհակալություն հայտնել դեսպանին՝ հայ-իտալական օրակարգն առաջ մղելու գործում անձնական ներդրում ունենալու համար: Նշվել է, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում երկկողմ հարաբերությունների արդյունավետ զարգացում է արձանագրվել: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է 2019թ. Իտալիա կատարած պաշտոնական այցը:
Հայաստանում Իտալիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ հնչեցրած գնահատականի համար և նշել, որ ներդրել է առավելագույն ջանքերը՝ հայ-իտալական փոխգործակցության մակարդակն առավել բարձրացնելու համար:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ Հայաստանն ու Իտալիան համագործակցության մեծ ներուժ ունեն, և երկուստեք կարևորվում են շարունակական քայլերը դրա լիարժեք իրացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծված պատերազմի շուրջ: Վինչենցո Դել Մոնակոն ցավակցություն է հայտնել պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված բոլոր զինվորների և քաղաքացիական անձանց համար: Նա նշել է, որ ցավով է հեռանում Հայաստանից այս բարդ ժամանակահատվածում և վերահաստատել իր զորակցությունն ու բարեկամությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը միասնական ու վճռական է այս դժվարին իրավիճակը հաղթահարելու հարցում և միջազգային առաջադեմ գործընկերների աջակցությամբ հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հաջողություն է մաղթել Վինչենցո Դել Մոնակոյին հետագա գործունեության մեջ: