ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Սիսիան այցի ընթացքում այսօր միջադեպ տեղի ունեցավ Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր եկեղեցում (Սիսավանի վանք): Քաղաքային պանթեոնում Արցախյան պատերազմում զոհվածների շիրիմների առջեւ ծաղիկներ խոնարհելուց հետո Փաշինյանը այնտեղ մոմ վառեց:
Այնուհետեւ, երբ վարչապետը դուրս էր գալիս, ձեռքը մեկնեց՝ բարեւելու իր առջեւ դուրս եկած հոգեւոր հովվին. վերջինս, սակայն, հրաժարվեց սեղմել Փաշինյանի ձեռքը:
Նրա այս պահվածքից վրդովված՝ փոքր-ինչ ուշ մի խումբ սիսիանցիներ երթ սկսեցին դեպի եկեղեցի, իրենց խոսքերով՝ քահանային այնտեղից դուրս շպրտելու համար:
Ոստիկանները երթի մասնակիցներին խնդրեցին չմտնել եկեղեցի, իսկ քահանան դուրս չեկավ՝ հավաքվածների հետ հանդիպելու: Մի քիչ սպասելուց հետո հավաքվածները հեռացան՝ խոստանալով իրար, որ պետք է թույլ չտալ, որ քաղաքականացված հոգեւորականը եկեղեցի մտնի:
Նշենք, որ խոսքը Պարգեւ քահանա Զեյնալյանի մասին է: Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ քահանա Մելիքյանն արդեն անդրադարձել է միջադեպին: Ֆեյսբուքյան իր էջում նա գրել է.
«Քահանան, ինչպես և յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի, ունի իրավունք արտահայտելու իր քաղաքացիական կեցվածքը՝ տեր կանգնելու իր ազգի վիրավորված արժանապատվությանը։ Ցավում ենք, որ հետպատերազմյան շրջանում Եկեղեցու կողմից ուղերձներն ու հորդորները մնացել են անպատասխան՝ հանգեցնելով նման ցավալի իրավիճակի, հասարակության մեջ խորացող անհանդուրժողականության և նոր պառակտումների»:
Հիշեցնենք, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն էլ շաբաթներ առաջ հանդես էր եկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով: