Եղել են դեպքեր, երբ պարզվել է՝ մարմինների նույնականացումն այնքան էլ ճշգրիտ չի իրականացվել․ Փաշինյան
Մենք ունենք մի ցավալի գործընթաց, որի մասին հրապարակային խոսելը ոչ թե վնասակար է, այլ շատ ծանր է, բայց հարկ եմ համարում խոսել այդ մասին. մենք ունենք մարմինների նույնականացման գործընթաց ԴՆԹ թեստերով: Այս մասին Կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացն արագացնելու համար առողջապահության նախարարությունը ձեռք է բերել համապատասխան սարքավորման երկրորդ հոսքագիծը, որը ճանապարհին է. «Սպասում ենք, որ առաջիկա օրերին կհասնի ՀՀ եւ կսկսվի գործարկվել»:
Իր հերթին առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ թողունակության բարձրացումը պատերազմի հենց առաջին օրերից իրականացվել է. «24-ժամյա ռեժիմով ենք սկսել աշխատել, ձեռքով արվող որոշ գործողություններ ավոտմատացրել ենք։ Նոր հոսքագիծը թույլ կտա կրկնապատկել մեր հզորությունները: Նաեւ դրան զուգահեռ այլ գործընթացներ էլ են արվում: Դա շատ բարդ, բազմաբաղադրիչ գործընթաց է, դրանով է պայմանավորված թվացյալ դանդաղությունը: Թվերով մենք շատ մեծ ծավալ ենք իրականացրել, մոտ 10 անգամ ավելի շատ հետազոտություն է արվում, քան մինչեւ դա»:
Վարչապետը նշեց, որ եղել են դեպքեր, երբ պարզվել է՝ նույնականացումն այնքան էլ ճշգրիտ չի իրականացվել. «Բայց նաեւ այդպիսի դեպքերը նույնպես կանոն են համարվում: Այնպես չէ, որ մենք բարձր որակով չենք անում: Աշխարհում լինում են այդպիսի դեպքեր»:
Թորոսյանն արձագանքեց, որ, իր իմանալով, դրանք ավելի շատ շտապելու արդյունք են եղել , երբ նույնականացումը արվել է ոչ թե ԴՆԹ-ով, այլ վիզուալ. «Այնուամենայնիվ, ԴՆԹ նույնականացումից հետո պարզվել է, որ վիզուալ նույնականացումն այնքան էլ ճիշտ չէր»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ զինծառայողների ընտանիքների անդամները, հարազատները ահազանգել են, որ այսպիսի խնդիրներ են նաեւ ծագում. «Ձեր հրապարակային պարզաբանումը կարեւոր է, որ մենք ավելի լավ պատկերացնենք իրավիճակը»։