Մենք դատական համակարգի բարեփոխումների շատ էական փուլ ենք մտնում․ վարչապետ
Մենք դատական համակարգի բարեփոխումների շատ էական փուլ ենք մտնում: Այս մասին այսօր Կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով այսօր Կառավարության հավանությանն արժանացած այն նախագծի մասին, որով ներդրվում է երկու ենթամասնագիտացում՝ մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողություն իրականացնող մասնագիտացված դատավորների ինստիտուտը եւ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն իրականացնող դատավորների մասնագիտացումը:
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում սպասելու են պարեկային ոստիկանության ձեւավորմանը, եւ այսօր հավանություն ստացած փաթեթն էլ այդ բարեփոխումների մասն է։
«Մենք կալանքի ու ձերբակալության հետ կապված հարցերի վերաբերյալ առանձնացնում ենք դատարանի որոշակի կազմ, որը կքննի միայն մինչդատական վարույթի վերաբերյալ գործերը: Ընդ որում, սա աշխարհում լայնորեն կիրառվող պրակտիկա է»,- նշեց վարչապետը։
Նա հավելեց, որ դատավորների ընտրության ու նշանակման նոր պրոցեդուրա է անցնելու, որտեղ ամենակարեւորը բարեվարքության ստուգումն է, որը շատ լայնորեն քննարկվում է:
Դիմելով արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանին՝ վարչապետը ասաց․ «Կարո՞ղ է լինել դեպք, որ բարեվարքության հետ կապված խնդրահարույց եզրակացություն լինի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից, բայց ԲԴԽ-ի կողմից դատավորի նշանակման հարցի վրա կարող է ազդեցություն չունենալ, որովհետեւ այն չի հրապարակվում»։
Բադասյանը պարզաբանեց՝ խորհրդատվական բնույթ կրող փաստաթղթերը պարտադիր չեն, ինչը բխում է նաեւ սահմանադրական կարգավորումներից․ «Տեսականորեն կարող է խորհրդատվական եզրակացությունը որեւէ նշանակություն չունենալ, բայց կարծում եմ՝ դա քիչ հավանական է, որովհետեւ եթե խորհրդատվական եզրակացության մեջ այնպիսի կոնկրետ փաստերի մասին է խոսքը, որ վկայում է բարեվարքության մասով խնդիրներին, խնդրահարույց կլինի, եթե ԲԴԽ-ն եզրակացությունը հաշվի չառնի»:
Նախարարը անդրադարձավ նոր ինստիտուտի ներդրման ժամկետներին՝ նշելով, որ օրինագծերը Կառավարությունը ճանաչել է անհետաձգելի եւ ուղարկելու է ԱԺ:
«Անցումային դրույթներում ժամկետները հստակեցված են. օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ԲԴԽ-ն մեկշաբաթյա ժամկետում դիմելու է Կառավարություն, որպեսզի ստանա Կառավարության համաձայնությունը հաստիքների ավելացման մասին: Համաձայնությունը ստանալու պահից մեկ շաբաթ անց այդ տեղերը ավելացնելու է դատական համակարգում, եւս մեկ շաբաթ անց արտահերթ համալրման մասին որոշում է ընդունելու: Կարգավորումներն այնպիսին են, որ երեք ամսվա ընթացքում գրավոր քննության փուլը, բարեվարքության ստուգումն ու հոգեբանության թեստավորումը, ակադեմիայում ուսուցումը պետք է ավարտվեն»,- նշեց նախարարը։
Արձագանքելով վարչապետն ասաց․ «Պետք է երաշխավորված լինենք, որ նոր կարգավիճակում հայտնվող դատավորների անաչառությունը եւ անկաշառությունը որեւէ կերպ կասկածի տակ չդրվեն»։