2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին հրապարակված «Ճանապարհային քարտեզ»-ի շրջանակում 18 միջոցառում ենք ընդունել, բայց պետք է ընդունել, որ այդ միջոցառումների իրականացման տեմպերի մեջ որոշակի խնդիրներ ունենք: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մասնավորապես՝ վիրավորված զինծառայողների աջակցության ծրագիրը, ոնց որ անհրաժեշտ տեմպով առաջ չի գնում: Ուզում եմ հիշեցնել նաեւ, որ անհետ կորած ու գերեվարված մեր հայրենակիցների ընտանիքներին աջակցության ծրագիրը դեռեւս չի ամբողջացել: Այսինքն՝ կան շահառուներ, որոնց գումարը դեռեւս չի հասել: Պետք է արդեն ավելի ինտենսիվ զբաղվել, որ այս խնդիրը լուծվի»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ պետք է կարգերում փոփոխություններ մտցնել, որպեսզի աջակցությունն ավելի արդյունավետ տեղ հասնի:
Նա կարեւոր թերություն համարեց այն, որ երեխաները կարծես թե որպես շահառու չեն հաշվառվում, ու որոշակի հարցեր են առաջանում. «Ես հանձնարարել եմ, որ այդտեղ որոշակի ուսումնասիրություն անենք, որոշակի ճշգրտումների կարիք կա»:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն արձագանքեց՝ նշելով, թե այս հարցով իրենք էլ են բողոքներ ստացել. «Այո՛, կան բողոքներ, բայց այն հրատապությունը, որ մենք պարտավոր էինք ապահովել նախորդ ժամանակաշրջանում, եւ նույնականացման գործառույթները ավտոմատացված կերպով, կոնֆլիկտի մեջ են: Այո՛, ճիշտ է, երեխաների խնդիրը կա, այո՛, մենք պետք է բարելավենք այս միջոցառումները: Ինչքան մենք շատ նույնականացնենք կարիքն ու շահառուին, այնքան գործընթացը սկսում է բարդանալ, եւ ավտոմատացված ռեժիմը սկսում է նվազել»: