Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Մոսկվայում է
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը՝ նշելով, որ երկու երկրների ղեկավարները քննարկելու են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգում գտնվող ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարցեր, մասնավորապես՝ առեւտրատնտեսական կապեր, էներգետիկա, անվտանգություն, ռազմավարական ներդրումներ, առողջապահություն:
Վարչապետի եւ ՌԴ նախագահի հանդիպման օրակարգը ներառում է նաեւ հարցեր, որոնք վերաբերում են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում ամրագրված դրույթների կատարմանը, դրանց ընթացքին, հումանիտար բնույթի խնդիրներին։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Փաշինյանի ու Պուտինի հանդիպումով պայմանավորված՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 2-ից աշխատում էր ինքնամեկուսացման պայմաններում։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մանրամասներ էր հայտնել հանդիպման օրակարգից:
Ըստ Պեսկովի՝ առաջին հերթին քննարկվելու է եռակողմ պայմանավորվածությունների ու եռակողմ փաստաթղթի դրույթների իրականացման ընթացքը, որը նոյեմբերին վերջ տվեց ռազմական գործողություններին Ղարաբաղում: Տեղի կունենան բանակցություններ նախագահ Պուտինի հետ:
Բացի այդ՝ քննարկվելու են Հայաստանում առաջիկայում սպասվող արտահերթ ընտրությունների և Անդրկովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հետ կապված հարցեր: