ԱՆ-ը հորդորում է ապրիլի 24-ին պահպանել հակահամաճարակային կանոնները. ինչ միջոցառումներ են նախատեսված այդ օրը
Հայաստանում ապրիլի 24-ին նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնց մեկնարկը կտրվի ապրիլի 23-ից:
«Հիշատակի եռերգություն» կոչվող միջոցառումների շարքում ապրիլի 23-ին՝ ժամը 23:00-ին, Ծիծեռնակաբերդում կհնչի Ջուզեպպե Վերդիի «Ռեքվիեմը»: Հանդես կգան ՀՀ ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն ու Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը: Համերգը կղեկավարի Էդուարդ Թոփչյանը: Համերգը ուղիղ եթերով հեռարձակելու են  Հայաստանի հեռուստաընկերությունները:
Այս մասին այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանում պետական միջոցառումների նախապատրաստումն ու կազմակերպումը գլխավորում է ինքը:
Ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը եւ «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը կներկայացնեն Մոցարտի «Ռեքվիեմը»:
Ապրիլի 24-ին՝ ժամը 19:15-ին, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչող համերգային երեկոյի ընթացքում հնչելու է Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմը»: Հանդես կգան Հայաստանի ազգային սիմֆոնիկ եւ Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբերը:
«Այս միջոցառմանը նախատեսում են դիվանագիտական պատվիրակությունների ներկայությունը, սույն համերգը կլինի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո: Նախատեսվում են նաեւ մի շարք այլ միջոցառումներ, մասնավորապես՝ արտաքին գործերի նախարարությունը ցուցահանդես է նախատեսել մեր հանրության համար»,- ասաց Հարությունյանը:
Վարչապետի խորհրդականը հայտնեց, որ ապրիլի 27-ին տեղի կունենա ավանդական ծաղկահավաքը. «Արդեն գիտենք, որ այդ թերթիկներից թուղթ են պատրաստում, ու այն օգտագործվում է շնորհակալագրեր ուղարկելու համար»:
Հարությունյանը նաեւ զգուշացրեց, որ ապրիլի 24-ին մայրաքաղաքի մի շարք ճանապարհներ փակ են լինելու: Առաջիկայում ստույգ կտեղեկացվի, թե որ փողոցների մասին է խոսքը:
Ապրիլի 24-ի առավոտյան ժամը 9-ից 10-ը, պաշտոնական պատվիրակությունների այցելություններով պայմանավորված, մուտքը դեպքի Ծիծեռնակաբերդ ժամանակավորապես կսահմանափակվի:
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումների բյուջեն կազմում է շուրջ 70 միլիոն դրամ:
Ասուլիսին ներկա Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ եւ ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելա Աբովյանն էլ շեշտեց, որ մեր երկրում կորոնավիրուսային հիվանդության առումով լարված իրավիճակ է. օրական արձանագրվում է միջինում 800-ից 1000 դեպք:
«Ցավոք, նախորդ ամիսների համեմատ մենք ունենք մահաբերության ցուցանիշի աճ: Նախորդ ամիսների 1,8-ի փոխարեն ունենք 1,9 ցուցանիշ, ինչը շատ մտահոգիչ է: Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է հատկապես փակ կազմակերպության ղեկավարներին բարձրացնել զգոնությունն ու փակ տարածքներում պահպանել նախարարի հրամաններով սահմանված բոլոր կանոնները: Բնակչությանը հորդորում ենք հնարավորինս չստեղծել կուտակումներ»,- ասաց նա՝ կոչ անելով քաղաքացիներին ապրիլի 24-ին կազմակերպվող միջոցառումների ժամանակ պահպանել սահմանված հակահամաճարակային կանոնները, քանի որ շփումներին զուգահեռ կմեծանա ռիսկը հիվանդության տարածման, եւ կարող ենք ունենալ բավականին լուրջ դեպքեր, որոնք կարող են երեւալ գաղտնի շրջանից հետո: