Հայտնի է վարչապետի ընտրության հարցի քննարկման օրը. ԱԺ-ն հատուկ նիստ կհրավիրի
Մայիսի 3-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովի հատուկ նիստում կքննարկվի վարչապետի ընտրության հարցը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: Հայտարարությունն ամբողջությամբ՝ ստորեւ.
«Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 3-ին՝ ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում»:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին: Սահմանադրության համաձայն՝ 2 անգամ 2 շաբաթ անընդմեջ ԱԺ-ն պետք է հատուկ նիստ հրավիրի, վարչապետի թեկնածու առաջադրվի, չընտրվի, որից հետո միայն խորհրդարանը կհամարվի լուծարված, եւ կնշանակվեն արտահերթ ընտրություններ: