Արմեն Սարգսյանի հրաժարականի մասին տեղեկացել եմ հրապարակային հայտարարելուց ընդամենը 3,5 ժամ առաջ․ Նիկոլ Փաշինյան
Արմեն Սարգսյանի հրաժարականի մասին տեղեկացել եմ իր՝ հրապարակային հայտարարելուց ընդամենը 3,5 ժամ առաջ։ Այս մասին այսօր առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես Արմեն Սարգսյանից հետաքրքրվել եմ՝ ինքը քննարկո՞ւմ է դա ինձ հետ, թե՞ տեղեկացնում, որ կայացրել է այդ որոշումը։ Նա ասել է՝ կայացրել է որոշում»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը:
ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց՝ նախորդ առցանց ասուլիսի ժամանակ ինքը հայտարարել էր, որ Սահմանադրության բարեփոխումների վերաբերյալ իր և ՀՀ նախագահի տեսակետները տարբերվում են։ Փաշինյանը նաև նկատեց՝ 2018-ից հետո, երբ Արմեն Սարգսյանն ընտրվել է ՀՀ նախագահ, իսկ ինքը՝ ՀՀ վարչապետ, Սահմանադրության մեջ որևէ դրույթ չի փոխվել։
Ինչ վերաբերում է Արմեն Սարգսյանի հրաժարականի մասին հայտարարությանը, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այնտեղ կային որոշակի բացատրություններ հրաժարականի դրդապատճառների մասին, որոնք ի գիտություն է ընդունում, սակայն չի ցանկանում մեկնաբանել դրանք:
Անդրադառնալով hetq.am-ի՝ Արմեն Սարգսյանի՝ ՀՀ քաղաքացի չհանդիսանալու մասին հրապարակմանը՝ Փաշինյանը դա քիչ հավանական համարեց՝ հավելելով, որ եթե հրապարակման մեջ կան այնպիսի փաստեր, որոնց պետք է արձագանքեն իրավապահ մարմինները, ապա վերջինները պետք է արձագանքեն դրան։
ՀՀ նախագահի նոր թեկնածուի հարցը, ըստ Փաշինյանի, քաղաքական մեծամասնությունը դեռ չի քննարկել, սակայն, իր դիտարկմամբ, նոր նախագահի ու քաղաքական մեծամասնության միջև պետք է լինի քաղաքական ներդաշնակություն։