Հայտնի է ռուս-ուկրաինական բանակցությունների հստակ ժամը. Վլադիմիր Մեդինսկին մի շարք մանրամասներ է հայտնել
Ուկրաինայի հետ բանակցությունները պետք է սկսվեն Մոսկվայի ժամանակով ժամը 12:00-ին (ՀՀ ժամանակով՝ 13:00)։ Այս մասին TACC-ին հայտնել է ռուսական պատվիրակության ղեկավար, ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։
«Միայն հիմա տեղեկություն ենք ստացել, որ մոտ մեկ ժամից կժամանի ուկրաինական պատվիրակությունը, համապատասխանաբար ժամը 12-ին կնստենք բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ նա հայտնել էր, որ ուկրաինական պատվիրակության ժամանումը Ռուսաստանի Դաշնության հետ բանակցությունների համար սպասվում է մեկուկես-երկու ժամվա ընթացքում։
Մեդինսկին ընդգծել է, որ ռուսական կողմը «համբերատար ու հանգիստ» սպասում է ուկրաինական պատվիրակությանը։ «Մենք Բելառուսում ենք արդեն 24 ժամ, երեկ երեկոյան գտնվում էինք Ուկրաինայի հետ համաձայնեցված վայրում։ Ցավոք, ուկրաինական պատվիրակության ժամանումը մի քանի անգամ հետաձգվել է ծանր նյութատեխնիկական ապահովման պատճառով»,- ասել է նա՝ չմանրամասնելով, թե ինչի՞ մասին է խոսքը:
Ռուսական պատվիրակությունը պատրաստ է բանակցություններ սկսել ուկրաինական պատվիրակության հետ, հենց նրա ներկայացուցիչները ժամանեն հանդիպման վայր, վստահեցրել է ռուսական պատվիրակության ղեկավարը։
«Հանդիպումների սենյակները պատրաստ են, մենք տեղում ենք և պատրաստ կլինենք անհապաղ երկխոսություն սկսել»,- ասել է նա։
Մեդինսկին հավելել է, որ ուկրաինական պատվիրակությունը բանակցություններին ներկայացված է լինելու բավականին բարձր մակարդակով, սակայն Ռուսաստանի Դաշնությունը իրավասու չէ հրապարակել ուկրաինական պատվիրակության կազմը բանակցություններում։
Ձևավորվել է նաև ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների համար ռուսական պատվիրակության դիրքորոշումը. «Մեր դիրքորոշումը հստակ է և հայտնի»,- ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ռուսական կողմը ստորագրման պատրաստ փաստաթղթեր ունի՞:
Մեդինսկիի խոսքով՝ ռուսական պատվիրակությունը պատրաստ է ուկրաինական կողմի հետ բանակցել այնքան ժամանակ, որքան կպահանջվի համաձայնության հասնելու համար։
Ըստ նրա՝ ուկրաինական պատվիրակության նյութատեխնիկական ապահովումը բարդ է, հանդիպման ժամը գիշերը մի քանի անգամ որոշվել ու հետաձգվել է, ինչի հետևանքով ամբողջ գիշեր արթուն են անցկացրել ռուսական պատվիրակության անդամները:
Հիշեցնենք՝ երեկ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ ռուսական պատվիրակությունը ժամանել է Բելառուս՝ ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների համար։
Սակայն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կողմնակից չի եղել ռուսական կողմի հետ Մինսկում բանակցություններ վարելուն և նշել էր, որ այլ քաղաքներ կարող են հարթակ լինել՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ բանակցությունների համար, բայց ոչ Բելառուսի որևէ քաղաք, քանի որ, ըստ նրա, այդ հանրապետության տարածքից ագրեսիվ գործողություններ են տեղի ունենում։ Որպես այլընտրանք՝ նա առաջարկել էր Բաքուն, Ստամբուլն ու ևս 2 այլ քաղաք:
Ռուս պատվիրակները հայտարարել էին, թե կսպասեն մինչև ժամը 15:00-ն (ՀՀ ժամանակով 16:00)՝ հանդիպման շուրջ պայմանավորվելու համար, այնուհետև բանակցությունները տապալված կհամարվեն:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ՝ Բելառուսի և Ուկրաինայի նախագահների ունեցած հեռախոսազրույցից հետո Ուկրաինան ի վերջո համաձայնել է բանակցություններ վարել ռուսական կողմի հետ Բելառուսի Գոմելի շրջանում, սակայն սահմանային չեզոք գոտում, Լուկաշենկոյի խոստացած անվտանգության երաշխիքներից հետո: