ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կարծիքով՝ մտքերը, որոնք Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն արտահայտել էր ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում, իրենը չեն. դրանք կարող են լինել թելադրած Մոսկվան, Բաքուն, Ալմաթին։
«Որևիցե լրջություն ես իր արտահայտությունների մեջ չտեսա և մտավախություն ունեմ, որ արտահայտած մտքերն այնքան էլ իրենը չէին: Կարծում եմ, որ նա շատ լուրջ ներքին խնդիրներ ունի։ Նաև ենթադրում եմ, որ Բելառուսի ժողովրդին նույնպես դուր չի եկել այն, ինչ Լուկաշենկոն ասել է: Ցավում եմ»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Սիմոնյանը:
Հարցին՝ իսկ ինչո՞ւ համարժեք արձագանք չի եղել Հայաստանի կողմից, ԱԺ նախագահը պատասխանեց. «Պատասխանը տրվել է, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Լուկաշենկոյին, սակայն տեսագրությունը հանրությանը չի ներկայացվել: Ճիշտ չենք համարում այն ներկայացնելը»։
Իր ելույթում նա նաև զարմանք էր հայտնել, որ Հայաստանը պայքարում է «լեռների համար, որտեղ նույնիսկ այծերը չեն գնում արածելու» ու նշել, որ իր համար անհասկանալի է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը: