Փայտի վառարանով ջեռուցվող և որևէ նորմի չհամապատասխանող Գյումրու հրաձգության մանկապատանեկան մարզադպրոցի սանն այս օգոստոսին Ֆրանսիայի Շատոռու քաղաքում անցկացված հրաձգության աշխարհի առաջնության ոսկե մեդալակիր դարձավ։ Գոռ Խաչատրյանը կրկնեց աշխարհի երիտասարդների ռեկորդը և հռչակվեց աշխարհի չեմպիոն։
Այս մարզադպրոցին այսօր Գյումրու ավագանին 420 հազար դրամ հատկացրեց, որով դպրոցը գնելու է անհրաժեշտ մեկ մարզահագուստ։
Ավագանու «Զարթոնք» խմբակցության ղեկավար Վարդևան Հակոբյանը խիստ վրդովված խոսեց աշխարհի չեմպիոն ծնող մարզադպրոցում առկա անթույլատրելի խնդիրներից և համայնքապետ Վարդգես Սամսոնյանին ու ավագանու մյուս անդամներին հորդորեց անպայման գնալ ու տիրող խղճուկ վիճակին անձամբ ծանոթանալ։
«Պարոն Սամսոնյան, երբևէ եղե՞լ եք էդ մարզադպրոցում, ուղիղ հարց եմ տալիս։ Պատերը խեղճերը ծածկել են իրենց գրամատաներով։ Տեսել ե՞ք էդ խղճուկ վիճակը, աթոռները տեսե՞լ եք։ Նման բան ես վստահ եմ ամենահեռավոր գյուղի ամենավատ պայմաններում ապրողի տանը հիմա չեք գտնի»,- բարձրաձայնեց Հակոբյանը։
Գյումրու համայնքապետն էլ ասաց՝ երբ Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցը պատրաստ լինի, հրաձգության մարզադպրոցը կտեղափոխվի և կգործի այդ շենքում։
Հակոբյանը նկատեց՝ լավ կլինի, բայց դա 2-3 տարուց կլինի, իսկ մարզադպրոցում առկա խնդիրներ կան, որ հրատապ լուծման կարիք ունեն։
«Մենք ստեղ գումարներ ենք տալիս թատրոնին, մյուս կազմակերպություններին, բայց անհապաղ խնդիրներ ունենք։ Դուք որ ինքներդ էլ գնաք, կտեսնեք: Ես գունավոր չեմ ներկայացնում, իրողություն է սա»,- ասաց «Զարթոնք» խմբակցության ղեկավարը։