Պեմզաշենում սպանված ընտանիքի 12-ամյա աղջնակի նկատմամբ մինչ նրան սպանելը սեռական բնույթի գործողություններ են կատարվել:
Ըստ «Հայկական ժամանակ»-ի ունեցած տեղեկությունների՝ Արկադի եւ Վրույր Բարսեղյանները մտել են սպանվածների տուն՝ գողության նպատակով, կապկպել են մորն ու 8-ամյա տղա երեխային, սակայն չգտնելով գումար՝ նրանից մեկը՝ Արկադին, թողել հեռացել է: Իսկ Վրույր Բարսեղյանը, որը նշվում է, որ ունի հոգեկան խնդիրներ, չի հեռացել, բռնաբարել է աղջիկ երեխային, որից հետո սպանել է մորն ու վերջինիս զավակներին:
Ձերբակալված անձանց ինքնության մասին նորանոր, սակայն չճշտված մանրամասներ են հայտնի դառնում, մասնավորապես այն, որ 32-ամյա Վրույր Բարսեղյանի հայրը եղել է թմրամոլ եւ հարբեցող, լքել է կնոջն ու երեխային, մեկնել ՌԴ, որտեղ էլ սպանվել է:
Բարսեղյանի հորեղբայրը՝ 42-ամյա Արկադի Բարսեղյանի հայրը, նույնպես եղել է թմրամոլ և հարբեցող, մի քանի անգամ դատապարտվել է թմրանյութ օգտագործելու համար: Ըստ շրջանառվող որոշ տեղեկությունների՝ Արկադի Բարսեղյանը Պեմզաշենում իր սպանած ընտանիքի հոր մտերիմ ընկերն է:
ՀԺ-ին հասած տեղեկություններով՝ կատարվածից հետո Արկադի Բարսեղյանը փախչել է Երևան, որտեղ էլ ձերբակալվել է: Իսկ Վրույր Բարսեղյանը մնացել է գյուղում, հաճախ գնացել զոհերի բնակավայր, հետևել քննչական գործողություններին, նույնիսկ մասնակցել նրանց հուղարկավորությանը, ցավակցել ընտանիքի հարազատներին, մասնավորապես՝ հորը:
Պեմզաշենի գյուղապետի խոսքով՝ թե՛ Արկադի Բարսեղյանը, թե՛ Վրույր Բարսեղյանը դատվածություն չեն ունեցել: Այս պահին գյուղում տիրում է լարված իրավիճակ, ոստիկանները հսկում են ձերբակալված անձանց բնակարանները, որպեսզի նրանց ընտանիքի անդամները չենթարկվեն վրեժխնդրության: