Տեսչական մարմինները համակարգող գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնանկությունը կապված է «Սուրմալու»-ի դեպքերի հետ. Փաշինյան
Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի և տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնանկությունները կապված են «Սուրմալուի» դեպքերի հետ։
Այս մասին այսօր Կառավարության նիստի ժամանակ հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պարզաբանելով, որ իր տրված հստակ հանձնարարականը չի կատարվել:
«Կառավարությունը, երբ ցանկանում է հարց լուծել, ասում են՝ բա էս մարդիկ երկու կոպեկ են աշխատում, լավ, ոչինչ, մի հատ սալյուտ են վաճառում, թող վաճառեն։ Տեսչական մարմինները համակարգող գրասենյակի ղեկավարի և տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնանկությունը կապված է «Սուրմալու»-ի դեպքերի հետ, երբ իմ տված կոնկրետ հանձնարարականը չի կատարվել: Բեյրութի պայթյունից հետո հստակ հանձնարարական եմ տվել, ասել եմ՝ գույքագրեք ու բացառեք որևէ հնարավորություն, որ ՀՀ-ում նման բան կկրկնվի: Այդ հանձնարարականից ուղիղ երկու տարի հետո տեղի է ունենում «Սուրմալու»-ի պայթյունը»,- ասաց վարչապետը:
Վերջինս շեշտեց՝ կարևոր է անհատական պատասխանատվությունը. «Ես չպիտի շաբաթը մեկ զանգեմ ու ասեմ՝ հիշո՞ւմ եք՝ ձեզ ինչ հանձնարարական եմ տվել»։
Հրդեհը մեկուսացվել էր օգոստոսի 16-ի ժամը 14։38-ին, մարվել՝ 17։49-ին։ Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների իրականացման տարածքը, նախնական տվյալներով, կազմում էր մոտ 1 հա։ Փլուզվել էին եռհարկանի շինության (2889 քմ) մեծ մասը և հարակից տարածքում գտնվող մի շարք տաղավարներ։
«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի և հրդեհի հետևանքով զոհվել էր 16 քաղաքացի: 17-րդ քաղաքացու որոնողական աշխատանքները դադարեցվել էին, քանի որ որոնվող հատվածներից ոչ մեկում նրա մարմինը կամ մասունքը գտնել չէր հաջողվել:
Տարբեր վնասվածքներով Երևան քաղաքի ԲԿ-ներ էր դիմել 63 քաղաքացի: