Դեռ օգոստոսին Գյումրին հանրապետությունում միակ քաղաքն էր, որտեղ հաջողվել էր մեծ մասշտաբով կասեցնել փողոցային առևտուրը։ Այս մասին փաստել էր Գյումրի այցելած ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանն ու շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի համար։
Այսօր, սակայն, օգոստոսի պատկերից նշույլ անգամ չկա. Արագած, Շահումյան փողոցների և Հաղթանակի պողոտայի մայթերը, Լաչինի միջանցք կոչվող տարածքն ու հարակից փողոցներում առևտրականները երկշարք, որոշ հատվածներում անգամ եռաշարք կանգնած, ազատ ու անվախ իրենց գործով են զբաղված։
Փողոցային առևտրի վերակենդանացումը, պարզվում է, համայնքապետարանի գիտությամբ, ավելին՝ կառույցի թույլտվությամբ է իրականացվել։
«Շատ մարդիկ էին դիմել, երևի միլիոն անգամ եկել են քաղաքապետարան, խնդրել են, որ կանգնեն ու կարողանան գումար աշխատել, Նոր տարին նշեն։ Բոլոր դռները հերթով թակել են»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ստեղծված իրավիճակը պարզաբանում է Գյումրու համայնքապետարանի գովազդի և առևտրի սպասարկման բաժնի պետի տեղակալ Վահան Ձվակերյանը։
Դիտարկմանը՝ փողոցում առևտուր իրականացնողները նույն այն մարդիկ են, որոնք մի քանի ամիս առաջ ընդդիմացան, սակայն գնացին և սահմանված նորմերին համապատասխան վայրերում սկսեցին իրենց առևտուրն անել, հիմա ինչո՞ւ են կրկին վերադարձել նախկին տարածքներ, Ձվակերյանն ասում է՝ միայն իրենք չեն, ամբողջ մարզի գյուղերի բնակիչներն էլ են։
«Այսինքն՝ նրանք, որոնք ամբողջ ամառ բերք են հավաքել, որ Նոր տարվան վաճառեն. տանձ, խնձոր և այլն, ով ինչ ունեցել է, բերել են վաճառքի։ Իրենց գյուղերում վաճառել չեն կարող, խանութներում չեն կարող, մնում է դուրսը»,- նշում է պաշտոնյան։
Ձվակերյանը, սակայն, վստահեցնում է՝ այս պատկերը ժամանակավոր է։ Նրա խոսքով՝ հունվարի առաջին օրերից մայթերն ու փողոցը կրկին կազատվեն առևտուր իրականացնողներից, և Գյումրին կշարունակի այս առումով հանրապետությունում մնալ առաջատար։
«Իրենք գնալու են, առևտուր էլ չի լինի։ Որ թողնենք, մեծ հաճույքով կկանգնեն, բայց չենք թողնի։ Մենք բոլորին խիստ զգուշացրել ենք՝ ոնց մաքրել ենք, նույն ձևով էլի մաքրելու ենք, շատ դաժան ձևով, հանկարծ մեզանից չնեղանան։ Մենք հիմա թույլ ենք տվել, բարի կամք է դրսևորել համայնքապետը, բայց հունվարից ամեն ինչ իր տեղը կգնա»,- ասում է նա: