Հայտնի է, թե որտեղ են անցկացվելու ՀԱՊԿ՝ 2023 թվականին նախատեսված զորավարժությունները
Բելառուսի անվտանգության խորհրդի պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Պավել Մուրավեյկոն հայտարարել է, որ սեպտեմբերին Բելառուսի տարածքում կանցկացվեն ՀԱՊԿ 2023 թվականին նախատեսված չորս զորավարժություններից երեքը։
Նա շեշտել է, որ իրավիճակը ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում «բավականին բարդ է և հակասական»։
2023 թվականին ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի նախագահության ժամանակ երկրում տեղի կունենա Եվրասիական անվտանգության միջազգային համաժողով, ակնկալվում է արտգործնախարարների, պաշտպանության նախարարների, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարների մակարդակով լայն երկխոսություն ՀԱՊԿ-Չինաստան թեմայով:
Նա հաստատել է նաև ավելի վաղ ծրագրված տարածքային պաշտպանության զորավարժությունների անցկացումը 2023 թվականի առաջին եռամսյակում։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 10-ին Նիկոլ Փաշինյանն իր ասուլիսում հայտարարել էր, որ Երևանը մերժել է ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ զորախմբերի համատեղ զորավարժությունների անցկացումը Հայաստանում, քանի որ Հայաստանը ստեղծված իրավիճակում նպատակահարմար չի համարել զորավարժության անցկացումը: