Արտադպրոցական ծրագրեր իրականացնող մանկավարժները ևս կամավոր ատեստավորման միջոցով կստանան լրավճար
ՀՀ կառավարությունն այսօր հերթական նիստի ժամանակ հաստատեց պետական կամ համայնքային կազմակերպությունների արտադպրոցական ծրագրեր իրականացնող մանկավարժական աշխատողների կամավոր ատեստավորման և պետական բյուջեից լրավճարի տրամադրման պետական կարգը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ այս կարգի հաստատումից հետո արտադպրոցական հաստատությունների մանկավարժական աշխատողները կունենան հնարավորություն՝ դիմելու և ատեստավորվելու ու դրա արդյունքում լրավճարներ ստանալու։
«Ընդ որում՝ նախատեսում ենք, որ առաջին փուլով կկարողանան դիմել երաժշտական և արվեստի դպրոցների ուսուցիչները՝ դաշնամուրի և երաժշտության տեսության, որոնք էլ բաժանվում են սոլֆեջոյի և երաժշտական գրականության դասերի, ինչպես նաև՝ մարզադպրոցների ազատ ոճի և հունահռոմեական ըմբշամարտի ազատ ոճի մարզիչները, որոնք նվազագույն արդյունք ապահովելու դեպքում կստանան լրավճար»,- մանրամասնեց նախարարը։
Ըստ կրթական գերատեսչության ղեկավարի՝ նվազագույն արդյունքն այդ մանկավարժների համար սահմանվել է 70 տոկոս արդյունքը։ Լրավճարն էլ կլինի երեք սանդղակով․ 70-79 տոկոս արդյունքի դեպքում սահմանվելու է 8 հազար 600 դրամ լրավճար, որը ներառում է հարկերն ու տուրքերը, և վերջնական արդյունքը լինելու է 60 հազար դրամ։ 89 տոկոս և ավել դեպքում լրավճարը կլինի 111 հազար 500 դրամ, հարկերն ու տուրքերը միասին՝ 80 հազար դրամ։ 90 տոկոսից 100 տոկոսի դեպքում կլինի 138 հազար 300 դրամ, հարկերն ու տուրքերը միասին՝ 100 հազար դրամ։
«Աշխատավարձերը տարբեր համայնքներում տարբեր են, փորձում ենք լրավճարների սկզբունքով համաչափ դարձնել։ Կարգով սահմանվում է, որ ատեստավորման կկարողանան մասնակցել այն մարդիկ, որոնք այս պահին չեն աշխատում այդ ոլորտում, բայց բավարարում են մանկավարժական աշխատողի պահանջներին, կարող են դիմել և մասնակցել, ունենալով 5 տարվա համար լրավճարի անհրաժեշտ արդյունքը՝ կարող է դիմել և ընդունվել աշխատանքի։ Հիմա մենք ընտրել ենք այն ուղղությունները, որոնք ավելի մեծ թվով շահառուներ ունեն, և ոլորտում այս պահին աշխատող մանկավարժների 30 տոկոսը կունենա հնարավորություն մասնակցելու ատեստավորմանը»,- մանրամասնեց Անդրեասյանը։
Առաջին փուլից հետո ատեստավորմանը կկարողանան դիմել և մասնակցել արվեստի և մարզաձևերի բոլոր ուսուցիչները։ Դիմումները կընդունվեն մարտի 15-ից էլեկտրոնային եղանակով, գործընթացը տեղի կունենա ապրիլի 29-30-ը։
Նախարարը նշեց, որ իրազեկման մեծ աշխատանքներ են տարվելու, որպեսզի բոլորը կարողանան դիմել և օգտվել լրավճարներից։ Մարտի 15-ից կլինեն նաև ուղեցույցներ, որոնք մանկավարժներին պատկերացում կտան թեստերի առաջադրանքների վերաբերյալ։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ նախարարից հետաքրքրվեց՝ արդյոք տրամադրվող միջոցները կօգտագործվե՞ն նպատակային։
Արձագանքելով փոխվարչապետին՝ նախարարը վստահեցրեց՝ գործընթացը լինելու է թափանցիկ․ «Նախաձեռնել ենք ոլորտում տեղեկատվական համակարգի ստեղծումը, որը թույլ կտա թափանցիկ անել ամեն ինչ։ Պետք է ամբողջական տեղեկատվական համակարգ ունենանք, որ հաստատությունների և աշխատակիցների մասով որևէ ռիսկ չլինի»։
Նա նաև հավելեց՝ նախատեսվում է, որ ատեստավորման այս կարգի կազմակերպումից հետո հնարավոր կլինի ատեստավորումը իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով. «Այդ մասով պատկերացում արդեն կա ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացում, տնօրեններն էլ հավատարմագրման կարգը նույնպես անցնում են էլեկտրոնային եղանակով»:
Նշենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն, այդ իսկ պատճառով նիստը վարում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: