Միրգ-բանջարեղենով, կանաչիի արկղերով և ձկների տարաներով գյումրեցի առևտրականները փետրվարի կեսից կրկին վերադարձել են փողոց։ Յուրաքանչյուրը եկել, հաստատվել է իր տեղում, որտեղ 2 տասնամյակից ավելի կանգնել, առևտուր է արել։
Գյումրու մայթերն ու փողոցները, մասնավորապես՝ Հաղթանակի պողոտան ու Շահումյանը, ամբողջությամբ առևտրականներից ազատվել էին 2022 թվականի օգոստոսին, սակայն նրանք մեծ խմբերով 3 ամիս անց վերադարձել էին՝ նախաամանորյա առևտրի։
Գյումրու քաղաքապետարանը թույլ էր տվել՝ պայմանով, որ Ամանորից հետո վերադառնային այնտեղ, որտեղից եկել էին։ Հունվարի առաջին տասնօրյակից հետո մայթերը լքած առևտրականները, սակայն, փետրվարի կեսից կրկին փողոցում են։ Այս անգամ համայնքապետարանի թույլտվությունը չկա:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում կառույցի գովազդի և առևտրի սպասարկման բաժնի պետի տեղակալ Վահան Ձվակերյանն ասում է՝ ինչպես եկել են, նույն կերպ էլ կվերադառնան։
«Արդեն տուգանված մարդիկ կան 50 հազար դրամ։ Ամեն օր զգուշացրել, բացատրել ենք, արդեն կտրուկ միջոցների ենք դիմել, հեռացրել ենք տարածքներից»,- նշում է նա:
Հարցին՝ ինչո՞ւ են կրկին փողոց վերադառնում նրանք, Ձվակերյանը նկատում է՝ առևտրականների միակ փաստարկն այն է, թե այլ վայրերում «առևտուրը լավ չի կազմակերպվում»։
«Ես չեմ հավատում, որովհետև նույն մարդիկ շուկայում առևտուր են անում։ Բայց իրենք, չէ՜, որոշել են՝ 30 տարի կանգնել են, էլի պետք է կանգնեն փողոցի այդ մասերում։ Ոնց որ իրենց հերանց տունն է։ Սովորել են, որ ոչ մեկին գումար չվճարեն, գան պետական հողերի վրա զիբիլ անեն, գնան»,- զայրանում է նա:
Ըստ պատասխանատուի՝ այնպես չէ, որ տաղավարային հատվածում տեղեր չկան. սեփականատերը պայմաններ ստեղծել առաջարկում է։ Սակայն առևտրականները պնդում են, թե «ներսում ավելի ցուրտ է, քան դրսում»։
«Էդպես էլ բան կլինի։ Հիմա անձրևը թափվում է գլխին, ասում է՝ էսպես նորմալ է։ Ո՜նց կարող է ծածկի տակ ավելի հարմար չլինել։ Ամեն դեպքում, անհասկանալի է։ Բայց անկախ իրենց ասածներից՝ գնալու են կրկին կա՛մ Լաչինի միջանցք, կա՛մ նախկին 2-րդ դպրոցի շուկայի տարածք»,- վստահեցնում է Ձվակերյանը։
Այս խնդրին նաև անդրադարձել էր Գյումրու նախկին փոխքաղաքապետ Դավիթ Առուշանյանը և հիշեցրել, որ իր գործունեության ընթացքում համայնքապետարանի առևտրի և սպասարկման ոլորտի համակարգման բաժնի աշխատակիցների և իր թիմի տղաների հետ ամիսներ շարունակ 24-ժամյա աշխատանքով ու մեծ դժվարությամբ էին Գյումրու փողոցներից հանել առևտրային արկղերը։
«Կատարվածը ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքի զարգացման ու բարեկարգման ցանկության և կամքի բացակայություն։ Հարկ եմ համարում նորից նշել և պահանջել՝ նախորդ տարի նախաձեռնված ապօրինի առևտրի վերացման գործընթացը պետք է շարունակվի»,- շեշտել էր Առուշանյանը։
Ձվակերյանն ասում է՝ կամքի ու ցանկության բացակայության խնդիր չկա, կամքն էլ կա, ցանկություն էլ, ուղղակի ժողովրդի ըմբռնումը չկա։ Ստեղծված իրավիճակում ինչքան պահանջվի, կոպիտ քայլերի կգնա համայնքապետարանը։
Ըստ նրա՝ պետք եղավ՝ հարցի վերջնական լուծման համար ապրանքն էլ կառգրավվի։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՓամփուշտներ, սվին-դանակներ, զինվորական ռադիոհեռախոսներ. Լոռիում ապօրինի զենք-զինամթերք է առգրավվել