Բանկերն ու մաքսատները կսպասարկեն մարդկանց Նոր տարվա տոներին եւ շաբաթ-կիրակի օրերին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում հանձնարարեց մաքսային ծառայության եւ բանկերի աշխատանքային օրերի կարգ սահմանել:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ իրականացված ուսումնասիրությունները փաստում են, որ տոնական եւ նախատեսնական օրերին կտրուկ ակտիվանում է արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողների գործունեությունը, ընդլայնվում են ներմուծման եւ արտահանման ծավալների հաճախականությունը:
«Ֆիզիկական անձինք ավելի հաճախ են հատում սահմանը: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է ապահովել տոնական  եւ նախատոնական օրերին արտահանմամբ եւ ներմուծմամբ զբաղվող գործարարներին ու քաղաքացիներին մաքսային մարմնի, ինչպես նաեւ առեւտրային բանկերի կողմից համապատասխան ծառայության մատուցումը, այդ թվում՝ մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային ձեւակերպումները ժամանակին, առանց ընդհատումների պատշաճ մակարդակով կազմակերպումը»,- ասաց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահին եւ առաջարկեց Կենտորնական բանկի նախագահին, որպեսզի դեկտեմբերի 2-ից սկսած մինչեւ հունվար ամսվա տոների ավարտը տնտեսվարողներին մատուցվող մաքսային ծառայությունների անընդհատությունն ու անխափանությունը ապահովելու նպատակով՝ շաբաթ-կիրակի եւ տոնական օրերին բոլոր մաքսատներում եւ բանկերում սահմանել աշխատանքների կազմակերպման հերթապահություն, նախապես հաստատված աշխատանքային գրաֆիկին համապատասխան: