Ուզում են բացահայտել, թե ինչպես կարելի է չբացահայտել բացահայտը. կառավարությունը եւ լուցկին
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում հայտնված հարցերից մեկը չափազանց ուշագրավ անվանում ունի. «ՀՀ մետաղական հանքաքար արդյունահանող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման համար անհրաժեշտ միջոցառումների ճանապարհային քարտեզը հաստատելու մասին»: Այսինքն՝ կառավարությունը հանկարծ որոշել է բացահայտե՞լ մեր տնտեսության ամենաեկամտաբեր, ամենաստվերոտ, ամենակասկածելի, ամենամութ ոլորտում աշխատող ընկերությունների իրական սեփականատերերին:
Բայց միայն վերնագիրը դեռ ոչինչ չի ասում: Իրականում այս որոշումը ցույց է տալիս, որ իշխանությունը աննկարագրելի տվայտանքների մեջ է: Եվ ուրեմն, որն է խնդիրը: Գոյություն ունի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության միջազգային խորհուրդ, որի որոշման համաձայն՝ Հայաստանը ստանձնել է պարտավորություն 2020 թվականից սկսած բացահայտել մետաղական հանքարդյունահանող ընկերությունների իրական սեփականատերերին: Դա միջազգային պարտավորություն է, եւ Հայաստանը այն պետք է կատարի:
Թվում է՝ ի՞նչ բարդ բան կա: Հայաստանում կա առավելագույնը 2 տասնյակ նման կազմակերպություն: Ուզում ես բացահայտել՝ բացահայտում ես: Դա մի քիչ աշխատատար գործընթաց է, իհարկե: Այդ ընկերությունները ունեն հիմնադիր ընկերություններ, որոնց մեծագույն մասը գրանցված է օֆշորներում: Այդ օֆշորներում գրանցված ընկերությունների հիմնադիր ընկերությունները իրենց հերթին նույնպես օֆշորներում գրանցված ընկերություններ են ու այդպես շարունակ: Դա, պատկերավոր ասած, մի թել է, որը բռնում ու գնում ես, եւ այդ թելը ի վերջո մի տեղ «վերջանում է», եւ այդ թելի ծայրին մեր բարձրաստիճան որեւէ պաշտոնյա է անձամբ, կամ էլ նրա մտերիմներից: Այսինքն, ցանկության դեպքում կարելի է բացահայտել: Ու այդպիսի ընդամենը մի երկու տասնյակ ընկերություն:
Բայց կառավարության նիստին ներկայացված նախագիծը ուսումնասիրելիս՝ կարելի է ուղղակի փշաքաղվել: Նախ պետք է կազմվի մի «ճանապարհային քարտեզ», թե ինչպես մշակել օրենսդրական ու նորմատիվ ակտերի մի ամբողջ դաշտ, դա քննարկել, հետո փոփոխել, հետո մի հատ էլ քննարկել, հետո ընդունել, հետո դասընթացներ կազմակերպել, թե ինչպես դա կիրառել...
Ասենք՝ տան համար անհրաժեշտ է մի տուփ լուցկի գնել շենքի կողքի խանութից: Առաջին տարբերակով դուք կարող եք պարզապես գնալ ու գնել: Երկրորդ տարբերակով կարող եք մշակել լուցկի գնելու ռազմավարություն: Բայց մինչ այդ ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կսկսի մշակել «ճանապարհային քարտեզ»: Հրավիրել բոլոր հարազատներին, ներգրավել հարեւաններին, քննարկել, թե կոնկրետ որ ժամին է պետք սկսել լուցկի գնելու գործընթացը, երբ բացել բնակարանի դուռը, ինչ արագությամբ մոտենալ վերելակին, որ մատով սեղմել վերելակի կոճակը... Այս «Ճանապարհային քարտեզը» դնել քննարկման, մի ամիս սպասել առաջարկներին, հետո ստեղծել մի այլ աշխատանքային խումբ, որը կքննարկի առաջարկները քննարկելու «ճանապարհային քարտեզը», հետո...
Կառավարության նիստի օրակարգում հայտնված այս նախագծից ակնհայտ է, որ իշխանությունը ընտրել է «լուցկի գնելու» երկրորդ տարբերակը: Բայց մենք դրան էլ ենք համաձայն, կարեւորը՝ որ վերջում, այնուամենայնիվ, բացահայտվեն ու պաշտոնապես հրապարակվեն այդ մարդկանց անունները: Ոչինչ, մի երկու տարի էլ լուցկու փոխարեն կայծքար կօգտագործենք: