ՀՀ մարզիկները բազմաթիվ մեդալներ նվաճեցին 3 մարզաձեւի Եվրոպայի առաջնություններում
Անցած շաբաթ Եվրոպայի առաջնություններ տեղի ունեցան 3 մարզաձեւից՝ ծանրամարտ, ըմբշամարտ եւ մարմնամարզություն: Հայ մարզիկները դրանցից վերադարձան մեդալների առատ պաշարով: Հայաստանի հավաքականները մեկնել էին ներկայացուցչական կազմերով ու մարզաձեւերից ոչ մեկում նրանք ձեռնունայն չմնացին:
Առաջինը մեկնարկեց ծանրամարտի Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունը: Այն տեղի ունեցավ ապրիլի 6-13-ը հարեւան Վրաստանում՝ Բաթումիում: Այս մարզաձեւում Հայաստանը 2 չեմպիոն ունեցավ: Նրանցից մեկն օլիմպիական արծաթեմեդալակիր, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանն (109 կգ) է: Նա նաեւ 1-ական փոքր ոսկի նվաճեց վարժություններից յուրաքանչյուրում: Չեմպիոն դարձավ նաեւ 89 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Հակոբ Մկրտչյանը: Նա նաեւ փոքր ոսկի նվաճեց հրում վարժությունում: Այս քաշային կարգում ՀՀ-ն եւս մեկ մեդալակիր ունեցավ: Դավիթ Հովհաննիսյանը բրոնզ նվաճեց: Նա նաեւ փոքր բրոնզի հասավ պոկում վարժությունում: Պոկում վարժությունում փոքր բրոնզով բավարարվեց օլիմպիական, աշխարհի ու Եվրոպայի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը: Հայ մարզիկին իր ողջ հնարավորությունները ցուցադրեց վնասվածքը: նա նույնիսկ հրաժարվեց հրում վարժության 3-րդ մոտեցումից:
Փոխչեմպիոն դարձավ Սամվել Գասպարյանը (102 կգ): Նա նաեւ փոքր արծաթ նվաճեց  հրում վարժությունում: Բրոնզե մեդալ նվաճեց նաեւ +109 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Ռուբեն Ալեքսանյանը: Նա նաեւ փոքր արծաթ նվաճեց հրում վարժությունում: Կանանց հավաքականում մեդալներ նույնպես եղան, թեեւ միայն փոքր: Փոքր արծաթ նվաճեց Իզաբելլա Յայլյանը (59 կգ) պոկում վարժությունում: Լիանա Գյուրջյանը (81 կգ) փոքր արծաթ նվաճեց հրումում: Տաթեւ Հակոբյանն 87 կգ քաշային կարգում փոքր բրոնզ նվաճեց պոկում վարժությունում:
Ապրիլի 8-14-ը կայացավ ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունը: Այն անց կացվեց Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում: Մեդալներով վերադարձան ե՛ւ ազատոճայինները, ե՛ւ հունահռոմեականները: Այս մարզաձեւում վերջին տարիներին ավելի հաճախ էր ստացվում, որ չեմպիոններով, փոխչեմպիոններով ու բրոնզեմեդալանկիներով էին հետ գալիս հունահռոմեականները: Այս տարի օլիմպիական, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի (97 կգ) բացակայությամբ հունահռոմեականները զրկվեցին գրեթե երաշխավորված ոսկուց:
Այս անգամ չեմպիոն է դարձել ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի անդամը: 61 կգ քաշային կարգում կամային մեծ հատկանիշներով աչքի ընկավ ու ոսկի նվաճեց Արսեն Հարությունյանը: Վերջին անգամ ՀՀ-ն այս մրցաձեւում չեմպիոն էր ունեցել 6 տարի առաջ: 2013 թ. ոսկե մեդալակիր էր դարձել Դավիթ Սաֆարյանը: Հունահռոմեականները Բուխարեստից վերադառնում են 2 բրոնզով: Դրանք նվաճել են օլիմպիական արծաթեմեդալակիր, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը (77 կգ) եւ Եվրոպայի բրոնզեմդալակիր Կարեն Ասլանյանը (67 կգ): Նրանք՝ երկուսն էլ 1-ական անգամ պարտվեցին մրցաշարում ու բրոնզի համար պայքարելու հնարավորություն ստացան, քանի որ իրենց հաղթած մրցակիցները եզրափակիչ հասան:
Ապրիլի 10-14-ը Լեհաստանում՝ Շեցինում, տեղի ունեցավ սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունը: Այս մրցաշարից մեդալով վերադարձավ Եվրոպայի 2016 թ. փոխչեմպիոն Վահագն Դավթյանը: Օղակների եզրափակչում նա 3-րդ տեղը զբաղեցրեց: Դավթյանը Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում էր ուսի լուրջ վնասվածքից հետո, որից դեռեւս ամբողջությամբ չի ապաքինվել:
Չհաշված ծանրամարտի փոքր մեդալները՝ Հայաստանի 3 հավաքականները Եվրոպայի 2019 թ. առաջնություններից վերադառնում են 9 մեդալով: Դրանցից 3-ը ոսկե են, 1-ը՝ արծաթե, 5-ը՝ բրոնզե: