Տեղի է ունեցել սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի մամուլի ասուլիսը՝ Եվրոպայի առաջնության արդյունքների մասին
Գագիկ Խաչիկյանը զբաղեցրեց 4-րդ տեղը
Հայ մարմնամարզիկներն իրենց գերազանց են դրսևորել որակավորման փուլում
Գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը և Էլֆիկ Հովհաննիսյանը Բազելում կհամալրեն մրցավարական հանձնախումբը, իսկ մարզչի դերը վստահվել է Հայկ Նազարյանին:
Առաջնությունը տեղի կունենա ապրիլի 21-25-ին:
Օղակներիկ վրա վարժությունում հաղթեց Արթուր Ավետիսյանը:
Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ունեցող Դավթյանը նորից մրցակցությունից դուրս էր:
Ճապոնիայի իշանությունները չեն բացառում, որ ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերը կարող են անցակցվել առաջ հանդիսականների:
Հետաձգված ամառային 32-րդ օլիպիական խաղերին 1 տարի մնալու կապացությամբ Տոկիոյում միջոցառում է տեղի ունեցել:
Տոկիո 2020-ի կազմակերպիչները պատրաստվում են անցկացնել խաղերը, անգամ եթե հաջորդ տարի կորոնավիրուսի պանդեմիան չմեղմամա:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն կարողացել է պահպանել այն շինությունները, որոնք պետք է օգտագործվեն ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերն անցկացնելու համար:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն տրամադրված է անպայման անցկացնել կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով 1 տարով հետաձգված ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերը:
Ճապոնիայում մտածում են ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերի կայացման համար կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով երկիր մուտք գործելու սահմանափակումները թուլացնելու մասին:
Տոկիոյում նախատեսված ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերը չեղարկելն ավելի հեշտ կլիներ, քան հետաձգելը: Նման միտք է արտահայտել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը:
Այս մասին գրում է The Reuters գործակալությունը: Աղբյուրը նշում է, որ լայնամասշտաբ հարցումը ցույց է տվել, որ նման կարծիքի է բնակչության 77%-ը:
Ճապոնիայի բնակչությունը չի ցանկանում, որ կորոնավիրոսի պատճառով 1 տարով հետաձգված ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերը Տոկիոյում տեղի ունենան 2021թ. ամռանը:
ՀՀ մարմնամարզության հավաքականի անդամ, Եվրոպայի փոխչեմպիոն Արթուր Դավթյանը (բազմամարտ) պատրաստվում է հատուկ կերպով նշանավորել 1 տարով հետաձգված Տոկիո 2020-ում իր ելույթը:
Ճապոնիայում շարունակում են խոսել ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերը չեղարկելու մասին:
Նա հարցազրույց է տվել եւ ասել, որ հիմնական նպատակն է խաղերն անցկացնել 2021թ., սակայն գուցե դա վերանայելու անհրաժեշտություն լինի:
Տոկիոյի նահանգապետի թեկնածու Տարո Յամամոտոյի նախընտրական խոստումներից մեկն այն է, որ ընտրվելու դեպքում կչեղարկի Տոկիո 2020-ը:
Ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերի ճակատագիրը մեծապես կախված է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հայտնաբերումից:
Ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերի, ինչպես նաեւ պարալիմպիկ խաղերի ճակատագրի վերաբերյալ որոշում կլինի 2021թ. գարնանը:
Կորոնավիրուսի պայմաններում սպորտը վերադարձնելու, մարզվելու վերաբերյալ ՀՀ պարետի որոշում է եղել, սակայն մի շարք մարզադպրոցներ չեն կարողանում աշխատել:
Սպորտն աշխարհում կորոնավիրուսից ամենաշատը տուժած ոլորտներից է:
Շուրջ 1.5 ամիս կարանտինում անցկացրած հայկական սպորտը վերադառնում է:
Ջուլֆլակյանն առաջարկներ է ներկայացրել՝ ինչ միջոռցառումներ կարելի էր ձեռնարկել եւ չի ձեռնարկվել կորոնավիրուսի պատճառով հայտարարված կարանտինի ընթացքում սպրոտը փրկելու համար:
Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով սահմանված կարանտինի ընթացքում հայ մարզիկները դոպինգ-թեստեր չեն հանձնում:
Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով ողջ աշխարհում մարզական գրեթե բոլոր մրցաշարերը չեղարկվել կամ հետաձգվել են:
Օլիմպիական խաղերը հետաձգելու անհրաժեշտություն առայժմ չկա: Այս մասին հայտնել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Հայաստանն ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի քանակը հասցրեց 4-ի:
Կորոնավիրուսի պատճառով հետաձգվել են մարմնամարզության միջազգային մի քանի մրցաշարեր, այդ թվում՝ Դոհայի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը:
Մարմնամարզիկ, Եվրոպայի փոխչեմպիոն Արթուր Դավթյանն ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերում նախատեսում է մրցել հենացատկի եւ նժույգթափերի մրցումներում:
Հայաստանի մարմնամարզության 2020թ. առաջնությունը մի քանի պատճառներով նախորդներից տարբեր է եղել:
Հայաստանի մարմնամարզության 2020թ. առաջնությանը ոչ բոլոր առաջատարները կմասնակցեն: Համաշխարհային ունիվերսիադայի կրկնակի չեմպիոն Արթուր Թովմասյանը (օղակներ) բաց կթողնի մրցաշարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի 2019թ. 10 լավագույն մարզիկներին հանձնեց նրանց պարգեւները:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն 120 մլն 888 հազար 800 դրամ պետական ֆինանսավորում է ստացել:
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը հայտնել է, թե մարզական որ ֆեդերացիային որքան գումար է հատկացնելու 2020 թ. մրցաշրջանի համար:
2020 թվականը մարզական առումով հագեցած է լինելու: Տեղի են ունենալու միջազգային կարեւոր մի շարք իրադարձություններ, որոնց մի մասին մասնակցելու է նաեւ Հայաստանը:
Ողջ գումարը տրամադրել է հովանավորը: Եղել է 1 հովանավոր՝ «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը:
Որոշվեցին Հայաստանի 2019թ. լավագույն 10 մարզիկները:
ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության հեղինակած նախագիծը, որում առաջարկվում է վերաբացել սպորտային վաշտը:
Միակ մարմնամարզիկը, որը Հայաստանը ներկայացնելու է ամառային 32-րդ օլիմպիական խաղերում՝ Արթուր Դավթյանը (բազմամարտ), մեջքի վնասվածք ունի:
Հայաստանն ընդամենը 1 մարմնամարզիկ կունենա Տոկիո 2020-ում:
Մի շարք մարզական ֆեդերացիաներ խստորեն դատապարտել են նախկին ծանրորդ Մելինե (այժմ՝ Մել) Դալուզյանի մասին ֆիլմ նկարահանելու գաղափարը:
ՀՀ մարմնամարզության հավաքականը պատրաստվում է կարեւոր ու ինչ-որ առումով որոշիչ մրցաշարի:
Նախաօլիմպիական պատասխանատու տարվա՝ 2019-ի ընթացքում մարզիկների մեդալներին հավասար կարեւորություն ունեն օլիմպիական ուղեգրերը:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամների՝ Գերմանիայի վիզաների հարցը լուծված է:
ՀԺ-ի հետ զրույցում Սերոբյանը մեկնաբանեց նրա ելույթը ու կարծիք հայտնեց, որ 2016 թ. ծնկի լուրջ վնասվածքն իր հետքը թողել է 27-ամյա մարզիկի հոգեբանության վրա:
Դպրոցը վերջին անգամ կոսմետիկ վերանորոգման է ենթարկվել 1999 թ.:
Եվրոպայի փոխչեմպիոն Արթուր Դավթյանը մարմնամարզության աշխարհի 2019թ. առաջնությունում բարդ կանոնակարգի շնորհիվ է Տոկիո 2020-ի ուղեգիր նվաճել:
Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի բրոնզեմեդալակիր Հարություն Մերդինյանը եւ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, Եվրոպական խաղերի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը ձախողեցին աշխարհի 2019 թ. առաջնությունը:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականը գնացել է՝ օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար պայքարելու:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամները մոտենում են շատ պատասխանատու մրցաշարի:
Ըմբշամարտի աշխարհի 2019թ. առաջնությունն ինչ-որ առումով անսովոր է լինելու հայկական մարզաշխարհի ու հատկապես հունահռոմեական ըմբիշների համար:
Հանգստյան օրերին Իսրայելի մայրաքաղաք Թել Ավիվում կայացել է մարմնամարզության Իսրայելի բաց առաջնությունը, որին մասնակցել են նաեւ հայ մարմնամարզիկները:
ՀՀ մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն անկաշկանդ կերպով սաներին գովելու հնարավորություն ունի:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ Արթուր Ավետիսյանը չի կարողանում բառերով նկարագրել ուրախությունը:
Եվրոպական 2-րդ խաղերում Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը զարամցրել է մրցակիցներին:
Եվրոպական 2-րդ խաղերում Հայաստանի պատվիրակության կազմում մեդալներ նվաճած մարզիկների մի մասը վերադարձավ Հայաստան:
Մարմնամարզիկ Վահագն Դավթյանը (օղակներ) տարին սկսել է ուսի լուրջ վնասվածքով, սակայն խոշոր մրցաշարերից կարողանում է վերադառնալ մեդալներով:
Հայ մարզիկները հիանալի արդյունքով են վերադառնում Եվրոպական 2-րդ խաղերից:
Արթուր Դավթյանը հենացատկի վարժության եզրափակչում հավաքեց 15.016 միավոր եւ դարձավ չեմպիոն։
Վահագն Դավթյանը մասնակցեց օղակներ վարժության եզրափակիչին եւ գրանցելով 14.766 արդյունքը՝ դարձավ արծաթե մեդալակիր։
Օլիմպիական արծաթեմեդալակիր հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը հավաքական կվերադառնա, եթե հետեւի մարզիչների կողմից սահմանած կանոններին:
ՀՀ-ն ներկայացուցիչ պետք է ունենա բռնցքամարտում, ըմբշամարտում, մարմնամարզությունում, բադմինթոնում, հրաձգությունում, ձյուդոյում, հեծանվասպորտում, սամբոյում, թիավարությունում:
Դիտյատինի գավաթի խաղարկությունը ՀՀ հավաքականի մարմնամարզիկների համար փորձնական է Մինսկի Եվրոպական խաղերից ու աշխարհի երիտասարդական առաջնությունից առաջ:
Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը չի մասնակցել մարզիկների ու ՀԱՕԿ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հանդիպմանը:
Մարմնամարզուհի Հուռի Գեբեշյանը հանդիպել է ՀՀ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանի հետ:
Նա ընդգծեց, որ 2019 թ. շատ կարեւոր է, քանի որ նախաօլիմպիական է, բայց իրեն խոսակցություններ են հասել, որ դա կարող է սկսվել ամռանն ու տեւել 1 տարի:
Եվրոպայի 2016 թ. փոխչեմպիոն Վահագն Դավթյանը ոգեւորված է Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունից հետո:
Անցած շաբաթ ավարտված 3 մարզաձեւերի Եվրոպայի 2019 թ. առաջնություններում կային մի շարք հայազգի մարզիկներ, որոնք հանդես էին գալիս այլ դրոշների ներքո:
Անցած շաբաթ Եվրոպայի առաջնություններ տեղի ունեցան 3 մարզաձեւից՝ ծանրամարտ, ըմբշամարտ եւ մարմնամարզություն: Հայ մարզիկները դրանցից վերադարձան մեդալների առաջ պաշարով:
ՀՀ մարմնամարզության հավաքականի անդամ Վահագն Դավթյանը բրոնզե մեդալ նվաճեց մանրմանարզության 2019 թ. առաջնությունում:
ՀՀ մարմնամարզության հավաքականի անդամ, Եվրոպայի փոխչեմպիոն Արթուր Դավթյանը 8-րդ տեղն է զբաղեցրել Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունում:
Մինսկ-2019-ի մարմնամարզության բազմամարտի ուղեգիր նվաճում են Եվրոպայի առաջնությունում մինչև 18-րդ տեղ զբաղեցրած մարմնամարզիկները։
Այս մարզուհիները որքան ուժեղ են մրցահարթակում, ռինգում, խաղադաշտում, նույնքան հմայիչ ու կանացի են առօրյա կյանքում:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականը միջազգային մրցումների է մեկնում առանց պատվիրակության կազմում բժիշկ ունենալու:
Հայ մարմնամարզիկները 2 մեդալ նվաճեցին Դոհայում ընթացող աշխարհի գավաթի խաղարկությունում:
Դոհայի աշխարհի գավաթի 2019 թ. խաղարկությանը մասնակցող բոլոր հայ մարմնամարզիկները հաղթահարել են որակավորման փուլը:
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականը մեկնել է Քաթար՝ Դոհա: Այնտեղ մասնակցելու է Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը, որը վարկանիշային է Տոկիո 2020-ի համար:
Դավթյանը պարզաբանում է, որ տեւական ժամանակ չմարզվելը թուլացնում է ֆիզիկական վիճակը, ինչը եւս ցավի պատճառ է:
վելի վաղ Աննա Գրիգորյանը չեմպիոն էր դարձել բազմամարտում: Այսօր հաղթել է նաեւ հենացատկում, տարբերվող բարձրության զուգափայտերում, հավասարության գերանի վրա վարժությունում, ազատ վարժությունում:
Օրեր առաջ Դավթյանը մեծ առավելությաmb չեմպիոն էր դարձել բազմամարտում: Այսօր առաջին տեղը զբաղեցրեց ազատ վարժությունում, զուգափայտում, հենացատկում եւ պտտաձողում:
ՀՀ հավաքականի մյուս 2 բազմամարտիկներից Սերոբյանը դժգոհ է: Մասնագետն ընդգծում է, որ նրանց վաստակած միավորները բավարար չեն:
Ընդհանուր առմամբ մասնակցելու է 52 մարզիկ Երեւանից, Գյումրիից ու Էջմիածնից: Ինչպես Սերոբյանն ընդգծեց, ՀՀ տղամարդկանց հավաքականի առաջատարներից բացականեր չկան. բոլորը մասնակցելու են:
Մարմնամարզիկ Արթուր Դալալոյանը Ռուստատանի համար նվաճեց մեդալ, որին այդ երկրի հավաքականը չէր կարողանում տիրանալ 19 տարի: