Ռոբերտ Քոչարյանը կհրաժարվի Նիկոլ Փաշինյանի դեմ ներկայացված հայցից. ներկայացուցիչը անակնկալ հայտարարություն արեց
Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործը շարունակություն չունեցավ:
Վաղը հայցվորի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը հայցից հրաժարվելու դիմում կներկայացնի դատարանին:
Մինչ այդ այսօր Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՝դատավոր Լիլիթ Սարգսյանի նախագահությամբ, մեկնարկեց Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործով առաջին դատական նիստը:
Քոչարյանը 2018 թվականի սեպտեմբերի 17-ին դիմել է դատարան՝ հրապարակայնորեն արտահայտված զրպարտությունից պատիվը եւ արժանապատվությունը պաշտպանելու պահանջով: Հայցադիմում ներկայացնելու առիթը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունն է, որը վերաբերել է նաեւ Քոչարյանին: Հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել, մասնավորապես՝ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եւ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ: Ուժային կառույցի ղեկավարների զրույցը վերաբերել է Ռոբերտ Քոչարյանին, Յուրի Խաչատուրովին: Հայցվոր կողմը զրպարտություն է համարում Փաշինյանի զրույցի հետեւյալ հատվածը. «Կամ թեկուզ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մեկնաբանությունը: Ասում է՝ անձեռնմխելի է: Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի: Այսինքն, կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել՝ «Ես անձեռնմխելի՞ եմ»: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրած»:
Հայցվորի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը, ներկայցնելով հայցի հիմքն ու առարկան, նշեց, որ Փաշինյանի արտահայտությունները նաեւ վիրավորանք են որակում։
Ինչից հետո դատավորը նշեց, որ հայցվոր կողմը հայցի առարկայի փոփոխության վերաբերյալ պետք է գրավոր միջնորդություն ներկայացնի։ Դատավորի խոսքով՝ զրպարտության դեպքում հայցվոր կողմը նաեւ հերքման տեքստ պետք է ներկայացնի, իսկ վիրավորանքի դեպքում նման պահանջ նախատեսված չէ։
Պատասխանողի ներկայացուցիչ Գեւորգ Գյոզալյանը հայտարարեց, որ իրենք ամբողջությամբ առարկում են ներկայացված հայցի դեմ՝ միաժամանակ ընդունելով, որ իր վստահորդը նման հայտարարություն արել է, սակայն դա ուղղված չի եղել կոնկրետ անձի։ Հայցվորի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը ժամանակ խնդրեց դատարանից՝ հայցի առարկայի վերաբերյալ գրավոր միջնորդությունը ներկայացնելու համար։ Սակայն, երբ դատավորը հայտարարեց, որ նիստը հետաձգվում է մինչեւ հոկտեմբեր, Ալումյանը խնդրեց ընդմիջում հայտարարել՝ դիրքորոշում հստակեցնելու համար: Ապա ընդմիջումից հետո անակնկալ հայտարարություն արեց. «Եթե մեր դատավարական հակառակորդը կհայտարարի աներկբա, որ այս հայտարարությունը անելով՝ պարոն Փաշինյանը նկատի չի ունեցել պարոն Քոչարյանին, ապա մենք պատրաստ ենք հրաժարվել հայցից: Նման դեպքում ես կխնդրեի նիստը նշանակել հնարավորինս շուտ»,- ասաց Ալումյանը:
Պատասխանողի ներկայացուցիչ Գեւորգ Գյոզալյանը հայտարարեց, որ իր վստահորդը նկատի չի ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանին:
Այս պատճառով նիստը մեկ օր հետաձգվեց, որպեսզի Ալումյանը ներկայացնի հայցից հրաժարվելու դիմումը:
Նիստի ավարտին պատասխանողի ներկայացուցիչ Գեւորգ Գյոզալյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց. «Կհիշեք, որ այդ ժամանակ ակադեմիական շրջանում մեկնաբանություններ էին հնչում, որ պետության ղեկավարներն օժտված են բացարձակ անձեռնմխելիությամբ։ Իմ վստահորդը բացառապես մեկնաբանության հետ կապված արտահայտություն է արել՝ նշելով եւ օրինակներ բերելով, միաժամանակ հռետորական հարց բարձրացնելով՝ նկատի չունենալով պարոն Քոչարյանին»: