ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ որոշում է ստորագրել Սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի կազմը հաստատելու մասին։ Մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը հանձնաժողովը պետք է մշակի Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծ։ Հանձնաժողովի ղեկավար է նշանակվել ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվել են ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը, ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, ՀՀ ԲԴԽ անդամ Վիգեն Քոչարյանը, իրավաբան-գիտնականներ Անահիտ Մանասյանը, Արթուր Ղամբարյանը, Արմեն Մազմանյանը, Արսեն Թավադյանը, Լևոն Գևորգյանը, Տիգրան Մարկոսյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը և «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Կարեն Զադոյանը: Հանձնաժողովի անդամները աշխատելու են հասարակական հիմունքներով:
Հանձնաժողովի նախագահը 15-օրյա ժամկետում պետք է նիստ գումարի, որի ընթացքում կհաստատվի աշխատակարգը։ Հանձնաժողովը պետք է եռամսյա ժամկետում նախ՝ սահմանադրության փոփոխությունների հայեցակարգը մշակի, հանրային քննարկում ծավալի այդ հայեցակարգի շուրջ, ապա՝ այդ հայեցակարգի հիման վրա մինչ սեպտեմբերի 1-ը մշակի փոփոխությունների նախագիծ եւ ներկայացնի վարչապետին։ ԲԴԽ անդամ Վիգեն Քոչարյանը երեկ ՀԺ-ի զրույցում հայտնեց, որ դեռեւս չեն տեղեկացվել առաջին նիստի օրվա մասին։