Ֆրանսիայից և Գերմանիայից Հայաստան վերադարձողները կարող են դրամաշնորհ ստանալ այն բիզնես ծրագրերի համար, որոնք կհաստատեն Երևանում Ֆրանսիայի Ներգաղթի և ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի (OFII) ներկայացուցչության մասնագետները: Այսպես, 2019թ. ֆինանսավորվել է 105 ծրագիր, ինչը նախորդ տարիների համեմատ 58 տոկոսով ավելին է:
ՀՀ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) Ֆինանսական աջակցության ծրագրերի փորձագետ Հակոբ Խուդավերդյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ծրագրով աջակցություն ստանալու համար Ֆրանսիայից, Գերմանիայից ներգաղթողները դիմում են դեսպանատուն, նրանց հետ հարցուպատասխանից հետո շահառուներին ուղարկում են ՓՄՁ ԶԱԿ՝ բիզնես ծրագիր գրելու:
Նշանակվում է բիզնես ծրագրի պաշտպանության օր, տնտեսագետների կոմիտեն լսում է ծրագրի պաշտպանությունը և տալիս դրական կամ բացասական պատասխան: Դրական պատասխանի պարագայում շահառուներին տրվում է դրամաշնորհ՝ առավելագույնը 6.300 եվրոյի շրջանակում: «Մշտապես պահանջվում է, որ շահառուներն իրենց ծրագիրն իրականացնելու համար իրենք էլ ներդրում անեն: Ներդրվող գումարի որոշակի չափ չի նշվում, սակայն մասնագետներն այսպես են նայում. եթե շահառուն իրականացնում է ներդրում իր կողմից, տրամադրվող դրամաշնորհի գումարը մի փոքր ավելի մեծ է լինում, այսինքն՝ ավելի մոտենում է 6300 եվրոյին»,- ասաց Խուդավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ 2019-ին ներկայացված ծրագրերից մերժվել է 3-4-ը: «Մերժման պատճառները կապված են թե՛ շահառուի՝ ներկայացված ծրագիրն իրականացնելու համար սեփական տարածք ունենալ-չունենալու, թե՛ օգնող-բարեկամ ունենալու հետ: Եթե, օրինակ, ներկայացված է անասնապահության ծրագիր, ապա նայում են՝ ինքն այդ ոլորտում գործունեության փորձ ունի՞, թե՞ ոչ, այսինքն՝ հաշվի են առնում հիմնականում ռիսկերը»,- ասաց նա:
2020-ին տեղի է ունեցել կոմիտեի երկու նիստ: Ներկայացված 7 բիզնես ծրագրերից 6-ը հաստատվել է, 1-ը՝ մերժվել: Խուդավերդյանն ընդգծեց, որ ՓՄՁ ԶԱԿ-ը նաև իրականացնում է իրենց կողմից աջակցություն ստացած ծրագրերի մոնիթորինգ. «Ում, որ դրամաշնորհը տվել ենք, բոլորի ծրագրերն աշխատում են»:
Այն հարցին, թե առավելապես ինչ ծրագրերով են օտար պետություններին հանձնված մեր հայրենակիցները դիմում, Խուդավերդյանը պատասխանեց՝ բավական տարբեր: «Առավելապես դիմում են անասնապահության նախագծեր ունեցողները, քանի որ մարզերից են շատ արտագաղթողները: Կան նաև աջակցություն ստացած ջերմոցային տնտեսությունների, ավտոտեխսպասարկման կետերի, արագ սննդի կետերի, հացի փռի ծրագրեր»,- ասաց նա:
Նշենք նաև, որ բացի բիզնես ծրագրերին ֆինանսապես աջակցելուց, Երևանում Ֆրանսիայի Ներգաղթի և ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակի (OFII) ներկայացուցչությունը հայրենիք կամավոր վերադառնալ պատրաստվող հայ միգրանտներին կարող է հատկացնել սոցիալական աջակցություն (առաջին անհրաժեշտության իրերի ձեռքբերում, առողջական խնդիրների հետ կապված ծախսերի հոգում, երեխաների համար դպրոցական ծախսերի հոգում), ինչպես նաև մասնագիտական դասընթացների կազմակերպում՝ նպաստելու համար աշխատանքի տեղավորման խնդրի լուծմանը:
2014-ից մինչ օրս OFII-ի Երևանյան ներկայացուցչությունն աջակցել և ֆինանսավորել է ավելի քան 600 վերաինտեգրման ծրագիր Հայաստանում: