ԱԺ-ում քննարկվում է Կենտրոնական բանկի նախագահի ընտրության հարցը։ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցրերի մշտական հանձնաժողովը ԿԲ-ի նախագահի պաշտոնի համար առաջարկել է «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացրած Մարտին Գալստյանի թեկնածությունը։
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանն իր ելությում ներկայացրեց թեկնածուի ինքնակենսագրականը։ Նա շեշտեց, որ Գալստյանն ուսանել է ԵՊՀ-ի տնտեսագիտության ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում եւ ստացել տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան։ Սովորել է նաեւ Հարվարդի համալսարանի Ջոն Քենեդու անվան դպրոցում։ 2018 թվականից առ այսօր ԿԲ-ի խորհրդի անդամ է։
«Եթե ես այս բարձր ամբիոնից ելույթ ունենայի մի քանի ամիս առաջ, ապա իմ ելույթը կառուցված կլիներ այլ տրամաբանությամբ»,- այսպես սկսեց իր ելույթը ԱԺ-ում Կենտրոնական բանկի նախագահի թեկնածու Մարտին Գալստյանը։ Նա նշեց, որ ելույթում հիմնականում կներկայացներ այն տեսլականը, որն ունի՝ որպես ԿԲ-ի նախագահի թեկնածու, բայց այսօր մենք ապրում ենք այլ իրականությունում։ Նրա համոզմամբ՝ այսօր արագ փոփոխվող եւ անորոշություններով լի աշխարհ է։
Գալստյանը ներկայացրեց այն տնտեսական անկման հնարավորությունները, որոնց հետ համակարծիք են աշխարհի տնտեսագետները եւ հավելեց, որ հիմնական հնչող եզրույթը հետեւյալն է՝ արձագանքել արագ եւ անել այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է։
«Պատասխանատու վարկավորման կարեւոր էլեմենտը մարդկանց ֆինանսական հոսքերին համահունչ որոշումների կայացումն է»,- հայտարարեց Գալստյանը։ Նրա կարծիքով՝ արդյունավետ քաղաքականությունը ոչ թե ֆինանսական հնարավորությունների սահմանափակումն է, այլ ֆինանսական կրթվածության բարձր մակարդակ ունեցող հասարակությունը։
Այնուհետեւ թեկնածուին հարցեր տալու համար գրանցվեց 37 պատգամավոր, ինչից հետո ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը կատակեց՝ էդքան վատ ա ամեն ինչ։ Նա օգտվեց արտահերթ հարց տալու իրավունքից եւ շեշտեց, որ 1990-ականների ավարտին խոսակցություն կար ԿԲ-ի մանդատի ընդլայնման մասին։ «Շատ երկրներ ԿԲ-ին օժտում են գործառույթներով, որոնք միտված են՝ մասնակցելու տնտեսական աճին եւ առավելապես սպառողների շահերի առավել մեծ պաշտպանությանը։ Արդյոք մեր երկրում ակտուա՞լ է այս հարցը, արդյոք եղած մակարդակն այնքան կայացած չէ՞, որ կարելի է մտածել նաեւ մանդատի ընդլայնման մասին»,- ասաց Միրզոյանը։
«Ես կարծում եմ, որ մեր երկրի ներկայիս իրավիճակում մանդատը ճիշտ է ընտրված։ Մանդատը, որն ունենք, վերաբերում է գների եւ համակարգի կայունությանը, այս երկուսն էլ իրար հա՛մ փոխլրացնող են, հա՛մ իրար հետ բախման մեջ են, ուստի այդտեղ կա կորդինացիայի խնդիր»,- պատասխանեց Մարտին Գալստյանը։ Ինչ վերաբերում է տնտեսական աճին, Գալստյանի խոսքով՝ ապացուցված փաստ է, որ ԿԲ-ի՝ կայուն մակրոմիջավայրի ստեղծումը ինքնին նպաստում է դրան։