Ինչո՞ւ եք 20 հոգով ու առանց դիմակի. Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԿԲ-ի դիմաց բողոքի ցույց անող քաղաքացիներին (տեսանյութ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջում է Հանրապետության հրապարակի այգում: Վարչապետը անձամբ է հետեւում քաղաքացիների կուտակումներին ու տեղաշարժերին: Նրան են մոտեցել ԿԲ-ի դիմաց արդեն երկրորդ օրը բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիները:
Վարչապետը նրանց նախ հարցրեց, թե ինչո՞ւ են հավաքվել 1 տեղում 20 հոգուց ավելի, չեն կրում դիմակներ եւ այդքան մոտ են կանգնած իրար, խմբերով: Ակցիայի մասնակիցներից մեկը ի պատասխան՝ ներկայացրեց իրենց դժգոհությունները երկրում առկա մի շարք հարցերի, մասնավորապես բանկային խնդիրների շուրջ:
Երիտասարդներից մի քանիսը հակադարձեցին, թե այդ դեպքում իրավունք ունե՞ն բանկերից զանգել քաղաքացիներին եւ պահանջել վարկերը վճարել, այլապես մեքենան կամ գույքը կարող են բռնագանձել: Վարչապետը խնդրեց հասցեական խոսել, 5 նամակ կազմել՝ ներկայացնելով խնդիրը եւ անձամբ փոխանցել իր օգնականին: Վարչապետը խոստացավ անձամբ կարդալ 5 նամակներում բարձրացված խնդիրները եւ լուծում տալ դրանց: Քաղաքացիները հայտնեցին, որ վարչապետը լավ չի տիրապետում բանկերի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, քանի որ խնդիրներ իսկապես կան, վարկերի մարումները պահանջում են եւ շարունակում տրամադրել 24 տոկսով վարկեր:
Նիկոլ Փաշինյանին մոտեցան նաեւ այլ խնդիրներով: Տարեց մի կին մոտենալով նշեց, որ ինքը վարչապետի հետ է փորձել խոսել նաեւ Արցախում եւ խնդրեց մեկ հանդիպում վարչապետի հետ: Օգնականները նախ կնոջը դիմակ փոխանցեցին, այնուհետ վարչապետը խոստացավ լսել եւ օգնել:
Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրուցած քաղաքացիներից մեկն էլ նշեց, որ սուտ են վիրուսի մասին տեղեկությունները, այդ պատճառով էլ իմաստ չի տեսնում դիմակ կրելու մեջ:
Վարչապետը, եզրափակելով շրջայցը, նշեց, որ մարդիկ, չհետեւելով կանոններին եւ պահանջներին, պահանջում են վերականգնել հասարակական տրանսպորտը, հանել արտակարգ դրությունը, մինչդեռ այդ մասին խոսք անգամ գնալ չի կարող:
«Քաղաքացիների մի մասը պահանջում է, որ միջոցները խստացնեն, առանց դիմակի փողոց դուրս գալու համար տուգանքներ սահմանվեն և պահվեն, մյուս մասը ընդհակառակը, պահանջում է, որ հասարակական տրանսպորտը բացվի և ոչ մի սահմանափակում չլինի:
Իհարկե, այս հարցում բանաձևեր չկան: Եթե նայենք աշխարհի մյուս երկրներում ինչ է կատարվում, բոլոր երկրներում էլ շփոթություն կա որոշակի, թե որ միջոցառումն է, որ պետք է մինչև վերջ և անմնացորդ շարունակել և դա բավականին բարդ թեմա է, որովհետև այն ունի տնտեսական սոցիալական, քաղաքական բաղադրիչ և դա պրոբլեմատիկ է: Մեզ համար ակհայտ է, որ այս փուլում չենք կարող արտակարգ դրությունը վերացնենք, բայց սահմանափակումների ռեժիմի նկատմամբ մեր վերաբերմունքը պետք է որոշակիորեն փոխվի»,- նշեց նա: