«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին եւ «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մաuին օրենքի նախագծերում մինչեւ երկրորդ ընթերցումը կատարվել է 2 փոփոխություն։
Այս մասին քիչ առաջ ԱԺ-ում նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկության ժամանակ ասաց հիմնական զեկուցող, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը։ Առաջարկները տեխնիկական են, ներկայացրել է հենց ինքը, որոնցից մեկով «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծից հանվել է մի նախադասություն, այն է՝ «Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կատարողը այս մասին կազմում է արձանագրություն»։
Իսկ երկրորդ օրենքի նախագծի առաջին հոդվածում բառերի փոփոխություն է եղել։ Գրիգորյանը ներկայացրեց, որ այլ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել եւ հորդորեց կողմ քվեարկել ներկայացված նախագծերին։
Հարակից զեկուցող, արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հիշեցրեց, որ նախագծերի կարգավորման առարկայի հիմնական նպատակը կենսաթոշակի իրավունքի ապահովումն է ՍԴ-ի այն դատավորների համար, որոնց լիազորությունները դադարել են Սահմանադրության փոփոխությունների արդյունքում։
Նա շեշտեց, որ այս փոփոխությունները հնարավոր չէր կատարել Սահմանադրության փոփոխությունների հետ միաժամանակ, ուստի այս նախագծով ՍԴ-ի որոշ կարգավորումներ համապատասխանեցվել են Սահմանադրությանը։
Նախագծերի քվեարկությունից առաջ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց: